Του Γιάννη Μαρνέλλου
Η Αργεντινή διέσυρε (5-0) τον Παναμά με χατ-τρικ του κοκκινογένη Μέσι, που επέστρεψε απ’ τον τραυματισμό του, ενώ η Χιλή νίκησε (2-1) τη Βολιβία με ανύπαρκτο πέναλτι στο 100ό λεπτό, στα δύο ματς που αφορούσαν τη δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Κόπα Αμέρικα.

Στο Σικάγο, η «Αλμπισελέστε» προηγήθηκε μόλις στο 7′. Ο Οταμέντι σκόραρε με κεφαλιά απ´ τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα-εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία. Στο 30′ ο Γοδόι του Παναμά αποβλήθηκε σωστά για βίαιη αγκωνιά στον Γκαϊτάν. Ο Ντι Μαρία τραυματίστηκε και αποχώρησε από το ματς στο ημίχρονο. Στο 61′ και ενώ το ματς είχε χαλαρό ρυθμό ο προπονητής Τάτα Μαρτίνο έριξε στο παιχνίδι το Μέσι (που έλειψε απ´ τον πρώτο αγώνα με τη Χιλή λόγω μικρού τραυματισμού), στη θέση του Φερνάντες.

2 meszi

Ο αρχηγός, που έχει αφήσει τα καστανοκόκκινα γένια του να μεγαλώσουν, έδειξε πολύ γρήγορα πως είχε… μεγάλα κέφια. Στο 68′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και έκανε το 2-0 με αριστερό πλασέ λίγο μέσα απ´ την περιοχή. Στο 78´ έγραψε το 3-0 με άψογη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω απ´ την περιοχή με το αριστερό, χαμηλά στην αριστερή γωνία της εστίας. Στο 87′ υποδέχτηκε την μπάλα από το κέντρο μέσα στην περιοχή και αφού ζάλισε τους αντιπάλους αμυντικούς, έκανε το 4-0 με σουτ λίγο μπροστά απ´ τη βούλα του πέναλτι. Στο 90´ πήρε τη σκυτάλη ο κουμπάρος του Μέσι, ο Αγουέρο, που με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το τελικό 5-0.

Ο Μέσι με τα τρία γκολ που έβαλε έφτασε τα 53 με την εθνική Αργεντινής και πλέον χρειάζεται άλλο ένα για να φτάσει τον Γκάμπριελ Μπατιστούτα, στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της χώρας με 54.

xilh

Λίγο νωρίτερα στο Φόξμπορο της Μασαχουσέτης, η κάτοχος του τροπαίου Χιλή νίκησε 2-1 τη Βολιβία. Στο πρώτο ημίχρονο η Χιλιανοί ήταν καλύτεροι αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έμεινε το 0-0. Ομως με τη σέντρα του δεύτερου μέρους, η Χιλή επιτέθηκε, η μπάλα έφτασε από πλαγιά αριστερά στον Βιντάλ που πλάσαρε μονοκόμματα μέσα στην περιοχή για το 1-0 στο 46′. Στο 61′ ο Κάμπος της Βολιβίας ισοφάρισε με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το αριστερό ψηλά στη δεξιά γωνία του Μπράβο, από 25 μέτρα δεξιά έξω απ ´την περιοχή.

2 xilh

Δόθηκαν 8 λεπτά καθυστερήσεων και στο 7ο δόθηκε πέναλτι υπέρ της Χιλής. Ο Σάντσες έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον ώμο του κολλημένου στην πλάτη δεξιού χεριού του αμυντικού Γκουτιέρες και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι! Ηταν ξεκάθαρο πως δεν υπήρξε παράβαση του αμυντικού. Το χρονόμετρο έδειχνε 90’+10′. Ο Βιντάλ ήταν εύστοχος, η Χιλή νίκησε και η Βολιβία αποκλείστηκε με 0 βαθμό. Αυτό δεν ήταν το μοναδικό διαιτητικό λάθος υπέρ της Χιλής, αφού είχε κοπεί λανθασμένα ως οφσάιντ σε τετ α τετ, στο πρώτο μέρος, ένας επιθετικός της Βολιβίας.

Η Αργεντινή με 6 βαθμούς προκρίθηκε ως πρώτη, ενώ η Χιλή με τον Παναμά που έχουν από 3 βαθμούς θα αναμετρηθούν στις 14 του μήνα, με τον Παναμά να θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί, καθότι η ισοπαλία ευνοεί τη Χιλή που έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.