Μόλις δύο ημέρες μετά τη συντριβή στο Κλίβελαντ, οι Γουόριορς έκαναν το break, επικρατώντας με 108-97 των Καβαλίερς.

Οι πρωταθλητές έκαναν το 3-1 στη σειρά και πλέον τους χωρίζει μία νίκη από το back to back. Οι Γουόριορς έκαναν νέο ρεκόρ νικών σε μια σεζόν (88), ξεπερνώντας τους Μπουλς του 1995-96, σε ένα ματς γεμάτο ένταση, με τους Κάρι και Λεμπρόν παραλίγο να «πιαστούν» στα χέρια πριν από το φινάλε.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/0ONSoZBtDJM» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>

Ο Στεφεν Κάρι είχε 38 πόντους με 9/10 βολές, 7/13 τρίποντα και 4/12 δίποντα, ο Κλέι Τόμπσον άλλους 25, ενώ οι Ντρέιμοντ Γκριν και Αντρέ Ιγκουοντάλα περιόρισαν τον Τζέιμς, οποίοα αν και είχε 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ, υπέπεσε σε 7 λάθη. Ο Κάιρι Ίρβινγκ με 34 πόντους δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του Κλίβελαντ, καθώς δεν έχει ανάλογη βοήθεια από τους γηπεδούχους που έμεινα για 6,5 λεπτά χωρίς καλάθι στην τελευταία περίοδο, διάστημα που έκρινε το ματς.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/nNElaeOpbSM» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>