Ο Αργεντινός σούπερ σταρ οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε θρίαμβο επί της Εσπανιόλ, στο ντέρμπι της Βαρκελώνης.

Ο Λιονέλ Μέσι επιβεβαίωσε ότι η ικανότητά του να προκαλεί ενθουσιασμό δεν έχει καμία προβλεπόμενη ημερομηνία λήξης, όταν οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε θρίαμβο 4-1 απέναντι στην Εσπανιόλ, στο τοπικό ντέρμπι, όπου συμπαίκτες και αντίπαλοι έμειναν εξίσου εκστασιασμένοι με τα μαγικά του.

Ο πέντε φορές κορυφαίος παίκτης του κόσμου, αν και σημείωσε ένα γκολ, το τελευταίο στο 90ό λεπτό, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. «Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μία πιο εντυπωσιακή εμφάνιση των επιθετικών μας, ιδιαίτερα του Μέσι, και ποτέ δεν πρέπει να σταματήσουμε να τον υμνούμε» είπε ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Λουίς Ενρίκε. «Φαίνεται σαν ρουτίνα, αλλά δεν πρέπει να το συνηθίσεις, γιατί είναι κάτι μοναδικό», πρόσθεσε.

Κι όλα αυτά απέναντι στην πιο φορμαρισμένη άμυνα του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Εσπανιόλ είχε δεχθεί στα προηγούμενα οκτώ παιχνίδια μόλις δύο γκολ.