Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 2-1 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» και είναι ένα βήμα πριν τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στα 93α γενέθλιά της, η Ένωση… κέρασε το πικρό ποτήρι της ήττας στον Ολυμπιακό, επικρατώντας με 2-1. Και το τελικό 1-2 κολακεύει τους Πειραιώτες και αδικεί την Ένωση, που θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα γκολ. Ήταν όχι απλά καλύτερη αλλά κατά διαστήματα ισοπεδωτική. Η ΑΕΚ «κλείδωσε» όλα τα ατού του Ολυμπιακού και τον «χτύπησε» στις στημένες φάσεις.

Τραγική εμφάνιση της ομάδας του Τάκη Λεμονή, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου δεν πραγματοποίησαν καμία ουσιαστική φάση στην εστία του Ανέστη και μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έδειξαν να μένουν από δυνάμεις.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ο Πατίτο Ροντρίγκες, ο οποίος στο 64ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Αραούχο στο 6ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ είχε άνοιξει το σκορ, για να απαντήσει ο Φιγκέιρας επτά λεπτά αργότερα με ωραίο τελείωμα. Δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος για τους «ερυθρόλευκους» με τους Ρέτσο (1’) και Μάριν (22’).