Η Ένωση κέρδισε με 5-0 τη Λάρισα και ολοκλήρωσε ως πρώτη τις υποχρεώσεις της για τον 7ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΚ ταξίδεψε στη Λάρισα έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην φάση των «16» του Κυπέλλου. Ωστόσο, μόνο αδιάφορη δεν ήταν, αφού στο κεκλεισμένων των θυρών ματς στο AEL FC Arena θα κρινόταν η πρώτη θέση του ομίλου.

Αγωνιστικά, το νερό μπήκε στο αυλάκι για την »Ένωση» πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο (στο 17′), όταν ο Ράφικ Τζιμπούρ με πολύ όμορφο τελείωμα έκανε το 0-1. Το 2-0 για τους Κιτρινόμαυρους έγινε στο 41′, με τον Μπουονανότε να υποδέχεται μια βαθιά μπαλιά από αριστερά, να συγκλίνει και να τελειώνει άψογα τη φάση με δεξί σουτ.

Στο 54′ ο Μπουονανότε έκανε το 3-0 με μια εκπληκτική ενέργεια, ενώ στο 88′ ο Βάργκας με πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 4-0. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μάνταλου (που λίγο νωρίτερα είχε βγάλει την ασίστ) να σκοράρει και να βάλει το κερασάκι στην τούρτα… καθώς με πολύ όμορφο διαμορφώσε το τελικό 5-0.