Τoυ Βασίλη Διαμαντάκη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ουσιαστικός αυτό το βράδυ, με «γεμάτη» τη στατιστική του αυτήν τη φορά, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη απέναντι στους αποδεκατισμένους και απογοητευτικούς Γκρίζλις με άνεση και χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, με 96-86.

Ο Γιάννης έπαιξε 30 λεπτά, πετυχαίνοντας 15 πόντους με 6/8 δίποντα και 3/4 βολές, κατέβασε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκανε 3 μπλοκ και έβγαλε πολλή ένταση σε κάθε φάση. Ο Greg Monroe έκανε καλό ματς με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, όμως αυτοί που έδωσαν τη νίκη στην τέταρτη περίοδο, ήταν οι αναπληρωματικοί. Ο Danien Inglis, o Tyller Ennis, o Rashad Vaughn και οι Plumlee – Henson έκαναν τρομερή δουλειά στην άμυνα, κυκλοφόρησαν την μπάλα στην επίθεση, σκόραραν κατά ριπάς για το Μιλγουόκι και έριξαν τους Grizzlies στο καναβάτσο.

Κορυφαίος των Γκρίζλις, που ήταν ξανά αποδεκατισμένοι με μόνιμα τους 6 βασικούς απόντες τους, ήταν ο πληθωρικός Lance Stephenson με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 38 λεπτά με τον Matt Barnes να τον ακολουθεί με 20 πόντους. Από εκεί και πέρα, ελάχιστα πράγματα. Τι περισσότερο να πει κανείς από μια ομάδα που έχει χάσει τη βασική της πεντάδα από τους τραυματισμούς της φέτος και απλά περιμένει να μπει στα πλέι οφ; Προς το παρόν πάντως δεν απειλείται και παραμένει στην πέμπτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας.