Ο Παναθηναϊκός νίκησε με σκορ 72-75 την Ζαλγκίρις. Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» δεν θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο TOP-16. Στον όμιλο των Πειραιωτών η λιθουανική ομάδα.

Του Βαγγέλη Σπυράκη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ζαλγκίρις (72-75), παρά τις νέες τάσεις «αυτοκτονίας» που έδειξε στο Κάουνας, απέφυγε τον Ολυμπιακό και πάει στο Top-16 απέναντι στη Φενέρ του «Ζοτς»!

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την πρώτη φάση με την τέταρτη σερί νίκη τους και τερμάτισαν τρίτοι στον όμιλό τους, με τον Καλάθη να κάνει ξανά τη διαφορά (14π., 6ασ., 6ριμπ.), τον Φελντέιν να δίνει ξανά λύσεις στο τέλος (14π.) και παίκτη-κλειδί τον Πάβλοβιτς (12π, 10ριμπ.)!

Ωστόσο η ομάδα του Τζόρτζεβιτς θέλει πολύ δουλειά ακόμη καθώς έδειξε αδυναμία στην άμυνα, ενώ επιθετικά οι »πράσινοι» θύμιζαν παιδική χαρά ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς δεν είχαν καθαρό μυαλό και έχαναν διαδοχικές επιθέσεις. Μάλιστα ο Μότουμ, κόντεψε να τους τιμωρήσει από τα 6,75μ. λίγο πριν την λήξη του αγώνα και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο