Έβερτον και Τότεναμ έμειναν ισόπαλες (1-1) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. «Κόλλησε» η Σαουθάμπτον με τη Γουότφορντ, νίκες για Σουόνσι, Γουέστ Μπρομ.

Έβερτον και Τότεναμ πρόσφεραν ρυθμό και μπόλικες ευκαιρίες μπροστά στις αντίπαλες εστίες και τελικά αλληλοεξουδετερώθηκαν, μένοντας στο 1-1, σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να κριθεί και δίκαιο, καθώς οι δύο ομάδες κυριάρχησαν από ένα ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Μπάρκλεϊ μόλις στο 5′ με μία τυχερή εκτέλεση φάουλ, που αιφνιδίασε τον Γιορίς ανοίγοντας από πολύ νωρίς το σκορ. Στη συνέχεια του α’ μέρους η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν κυριάρχησε, είχε ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά τελικά έμεινε το 1-0 μέχρι τη λήξη του 45λέπτου.

Ωστόσο, η Τότεναμ στο β’ μέρος ανέβασε ρυθμούς και θυμίζοντας την περσινή ομάδα που διεκδίκησε μέχρι τέλους τον τίτλο της Premier League, κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις στο 59′ με κεφαλιά του Λαμέλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποκετίνο ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα και μάλιστα έφτασαν σε δύο περιπτώσεις στην ολική ανατροπή του σκορ, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ στο ντεμπούτο του είπε «όχι» στις προσπάθειες του Γιάνσεν και του Έρικσεν.

Στα υπόλοιπα ματς, που είχαν ώρα έναρξης στις 17:00, η Σαουθάμπτον «κόλλησε» εντός έδρας κόντρα στη Γουότφορντ μένοντας στο 1-1, ενώ πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν οι Σουόνσι και Γουέστ Μπρομ κόντρα στις Μπέρνλι και Κρίσταλ Πάλας αντίστοιχα. Τέλος, η νεοφώτιστη Μίντλεσμπρο με σκόρερ τον Νεγκρέδο άνοιξε από νωρίς το σκορ κόντρα στη Στόουκ, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σακίρι έμειναν όρθιοι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.