Του Γιάννη Μαρνέλλου

Στην Ιταλία η Γιουβέντους καθάρισε από νωρίς τη Σασουόλο.

Ο Ιγκουαΐν έβαλε δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Πιάνιτς το τρίτο και ο Αντέι μείωσε για το τελικό 3-1 από το πρώτο ημίχρονο. Η Νάπολι 0-3 την Παλέρμο με δυο γκολ του Καγιεχόν και ένα του Χάμσικ. Η Μίλαν απογοήτευσε με την ήττα εντός έδρας απ΄ την Ουντινέζε με γκόλ του Πέριτσα στο 88′. Στη Ρώμη ο Σαλάχ το 1-0 στο 8΄και στη συνέχεια ανατροπή της Σαμπντόρια πριν το ημίχρονο (1-2). Ακολούθησε μισάωρη διακοπή λόγω έντονης βροχής. Στη συνέχεια μπήκε ο ήρωας Τότι. Έδωσε ασίστ στον Τζέκο για το 2-2 στο 61′ και με δικό του πέναλτι στο 93′ υπέγραψε την… ανατροπή της ανατροπής και το τελικό 3-2. Το Τζένοα – Φιορεντίνα αναβλήθηκε λόγω θεομηνίας.

14258098 1238081079592449 1761520297446661126 o

Στη Γαλλία η Μονακό συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Μετά την Παρί διέσυρε και τη Λιλ μέσα στο Μορουά με 1-4. Σιντιμπέ, Τραορέ, Φαμπίνιο και Γκλικ τα γκολ των πρωτοπόρων. Η Μονακό έχει 10 βαθμούς και ακολουθείται απο την Μπορντό. Οι Γιρονδίνοι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη και νίκησαν με ανατροπή μέσα στη Λιόν με 1-3.