Η Λέστερ απέδειξε γι΄ άλλη μια φορά ότι είναι «εφτάψυχη», καθώς έκλεψε το βαθμό της ισοπαλίας από τη Γουέστ Χαμ με πέναλτι στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Η Λίβερπουλ νίκησε και την Μπόρνμουθ και συνεχίζει δυναμικά για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Με τον Βάρντι να αποβάλλεται για θέατρο στο 56΄, το 1-0 έγινε 1-2. Τα «σφυριά» όμως είδαν τον Ουγιόα να ισοφαρίζει -με πέναλτι-δώρο- στις καθυστερήσεις και την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι να παίρνουν έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για τον τίτλο.

Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν Τζον Μος, διαιτητής της αναμέτρησης, ο οποίος «τα έκανε θάλασσα». Αποβολή για θέατρο, αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε στη Γουέστ Χαμ κι ένα παρόμοιο που δεν δόθηκε στο 90΄ στη Λέστερ και το κερασάκι στην τούρτα, φυσικά, το ανύπαρκτο πέναλτι που πήραν οι γηπεδούχοι.

Ακόμη και εάν κερδίσει αύριο η Τότεναμ στο «Μπριτάνια» τη Στόουκ Σίτι, οι «αλεπούδες» θα βρεθούν στο +5, τέσσερις αγωνίστηκες πριν από το φινάλε, και θα έχουν τον πρώτο λόγο για τον τίτλο στην Premier League.

Η Λίβερπουλ, με κεκτημένη ταχύτητα από την επική ανατροπή και πρόκριση επί της Ντόρτμουντ στο Europa League, επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της «αδιάφορης» Μπόρνμουθ και συνεχίζει ακάθεκτη για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.