Σε ένα συναρπαστικό ματς στο Φίνιξ, Εκουαδόρ και Περού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Μέσα σε 13 λεπτά το Περού προηγούνταν 2-0. Στο 5΄ο Κουέβας άνοιξε το σκορ και στο 13′ ο Φλόρες έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του. Το Εκουαδόρ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Ενέρ Βαλένσια στο 39΄ μείωσε και ο Μπολάνιος, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ισοφάρισε για το Εκουαδόρ, δίνοντας ελπίδες στο κυνήγι της πρόκρισης.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ (Κιντέρος): Αλεσάντερ Ντομίνγκες, Παρέδες (46′ Χάιμε Αγιοβί), Ατσιλιέρ, Αρτούρο Μίνα, Ουάλτερ Αγιοβί, Γκρουέσο, Νομπόα, Αντόνιο Βαλένσια, Μπολάνιος (62′ Φιδέλ Μαρτίνες), Μοντέρο (88′ Κασάρες), Ενέρ Βαλένσια

ΠΕΡΟΥ (Γκαρέκα): Γκαλέσε, Ρεβορέδο, Ράμος, Ροντρίγκες, Τραούκο, Τάπια, Βίλτσες(73′ Ρουίντιας), Φλόρες (79′ Γιοτούν), Κουέβα, Όμπεργκ (50′ Πόλο), Γκερέρο