Ο Άγιαξ θα είναι η πρώτη ομάδα που, εκτός θαύματος, θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Europa League της τρέχουσας περιόδου.

O Άγιαξ είναι έτοιμος να επιστρέψει σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 21 χρόνια (ήττα από τη Γιουβέντους στον τελικό του Champions League το 1996), αλλά και να επιστρέψει… γενικώς.

Στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, που έγινε στο “Άμστερνταμ Αρένα” και είχε τρομερό ρυθμό και πάρα πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, η ομάδα του Μπος συνέτριψε με 4-1 τη Λιόν και, πλέον, σκέφτεται δικαιολογημένα τον αντίπαλό της στον τελικό της 24ης Μαΐου στο “Friends Arena”» της Στοκχόλμης.

Τραορέ (25΄) και Ντόλμπεργκ (34΄) έβαλαν θεμέλια πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο και με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Γιουνές (49΄) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Βαλμπουενά μείωσε στο 66΄, δίνοντας ελπίδες στη γαλλική ομάδα, όμως έξι λεπτά αργότερα ο Τραορέ διαμόρφωσε το 4-1, που ήταν και το τελικό σκορ.