Η Άντερλεχτ επικράτησε 1-0 του πολύ καλού Ολυμπιακού στο «Κονστάντ Βάντεν Στοκ» και πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Toυ Βαγγέλη Σπυράκη

Η μάχη στις Βρυξέλλες χάθηκε, όμως όχι και η υπόθεση πρόκρισης για τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Oι «ερυθρόλευκοι» είδαν τον Ιντέγε, στο 9ο λεπτό, να σημαδεύει το δοκάρι αντί για την κενή εστία, ενώ διαμαρτύρονται –σωστά- για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 33ο λεπτό, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Οκάκα έπειτα από κεφαλιά του Ντα Κόστα. Αντιθέτως, το λάθος του Ρομπέρτο στο 67′ στο κόρνερ του Μπούτνερ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, καθώς ο Εμποτζί πέτυχε γκολ σε κενή εστία και έκρινε την αναμέτρηση.

Η πρόκριση θα κριθεί πλέον στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης», εκεί όπου ο Ολυμπιακός με τον κόσμο στο πλευρό του θα προσπαθήσει να κάνει την ανατροπή και να περάσει στην φάση των 16.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/lIW2IqQM99s» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>