Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό και έδειξε πως έχει μέταλλο και βαριά φανέλα.

Ο Βιγιαφάνες υπέγραψε το ντέρμπι της Λεωφόρου και ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού δείχνοντας πως παρά τα εξωαγωνιστικά του προβλήματα είχε, έχει και θα έχει βαριά φανέλα.

Κι αν ο Αργεντινός ήταν αυτός που σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ο Βλαχοδήμος ήταν απόλυτα κομβικός όταν ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε επιθετικά στο παιχνίδι.

Ο νεαρός τερματοφύλακας κατέγραψε δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο παιχνίδι και επί της ουσίας έκρινε τη νίκη του Παναθηναϊκού. Ειδικά στις καθυστερήσεις και στη φάση με τον Εμενίκε τα αντανακλαστικά του δούλεψαν και οι «πράσινοι» κλείδωσαν το τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός χάθηκε στην τακτική του Λεμονή που περισσότερο μπήκε στη διαδικασία να μη χάσει το ματς, παίζοντας αμυντικά κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, έτρεχε και δεν έφτανε.

Η παρουσία του Ανσαριφάρντ στην επίθεση έδωσε ώθηση, όμως, ο Παναθηναϊκός άντεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη στη Λεωφόρο.