Η Λίβερπουλ προκρίθηκε, αν και παραλίγο να οκοράρει ο Σταφυλίδης στο 89′, ενώ η Γιουνάιτεντ πέρασε με 2 γκολ του Ράσφορντ στο ντεμπούτο του!

Ο Βαλβέρδε απέκλεισε τον Μίτσελ, ενώ λίγο έλειψε ο Κώστας Σταφυλίδης, με εκτέλεση φάουλ στο 89′, να αποκλείσει την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ», όμως τελικά ο Έλληνας άσος αστόχησε και οι «κόκκινοι» πέρασαν στους 16 του Europa League, καθώς επικράτησαν με 1-0 της Άουγκσμπουργκ. Το πρώτο ματς στην Γερμανία είχε λήξει ισόπαλο χωρίς σκορ και το μοναδικό τέρμα στη ρεβάνς ήρθε στο 5ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Τζέιμς Μίλνερ.

«5άρα» η Μάντσεστερ

Η Μίντιλαντ άνοιξε το σκορ στο «Ό«λντ Τράφορντ», αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δύο γκολ του 18άχρονου Άγγλου επιθετικού Μάρκους Ράσφορντ, στο ντεμπούτο του, έκανε την ανατροπή και τελικά προκρίθηκε νικώντας με 5-1.

Ο Βαλβέρδε απέκλεισε τον Μίτσελ

Με γκολ του Μπατσουαγί (40′) η Μαρσέιγ προηγήθηκε στο «Σαν Μαμές», ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά τελικά ο Μίτσελ δεν απέκλεισε τον Ερνέστο Βαλβέρδε, καθώς η Μπιλμπάο ισοφάρισε για το τελικό 1-1 στο 81′ με τον Σαμπίν.

Τεσσάρα η Βαλένθια, «τριάρες» Λάτσιο, Μπάγερ και Σαχτάρ

Η Βαλένθια, μετά το 6-0 στο «Μεστάγια», νίκησε με 4-0 στη Βιέννη, έτσι προκρίθηκε με συνολικό σκορ 10-0 η ομάδα του Γκάρι Νέβιλ, στον οποίο ήδη οι «νυχτερίδες» σκέφτονται να του προσφέρουν νέο συμβόλαιο! Η Σαχτάρ εντυπωσίασε, καθώς επικράτησε με 3-0 της Σάλκε στη Γερμανία και φυσικά πέρασε (0-0 το 1ο), όπως και οι Λάτσιο, Λεβερκούζεν. Οι Ιταλοί νίκησαν με 3-1 τη Γαλατάσαραϊ (1-1 το 1ο) και οι Γερμανοί επίσης με 3-1 τη Σπόρτινγκ (είχαν νικήσει και στη Λισαβόνα με 1-0).

Πρώτη (δεύτερη) η Φενέρ του Περέιρα

Μετά την Μπράγκα την Τετάρτη, δεύτερη πρόκριση στους «16» του Europa League πήρε η Φενέρμπαχτσε μετά την ισοπαλία με 1-1 στη Μόσχα με τη Λοκομοτίβ, καθώς η ομάδα του Βίτορ Περέιρα είχε επικρατήσει με 2-0 στην Κωνσταντινούπολη. Οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ στο 45′ με τον Σαμέντοβ, αλλά οι Τούρκοι έβαλαν τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για παράταση στο 83′, με τον αρχηγό, Μεχμέτ Τοπάλ, να ισοφαρίζει