Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Άντερλεχτ, δεχόμενος δύο τέρματα από τον Ασεαμπόνγκ στην παράταση.
Για άλλη μια χρονιά οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούν να κάνουν το… μισό βήμα παραπάνω. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης από νωρίς, όταν στο 28′ ο  Πουλίδο προσπάθησε να περάσει μια κάθετη μπαλιά, με τον Βορειοϊρλανδό ρέφερι Άρνολντ Χάντερ να υποδεικνύει πέναλτι για χέρι του Εμποτζί. Ο  Φορτούνης ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 του Ολυμπιακού, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ροντέο… με εκατέρωθεν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με πιο κλασική αυτή των Βέλγων στο 64′ όταν ο Ναγιάρ έφυγε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Ντα Κόστα και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο. Να σημειώσουμε ότι στο 57′ ο Μποτία γλίτωσε την κόκκινη κάρτα όταν ανέτρεψε με σκληρό μαρκάρισμα τον Τζούρισιτς λίγο πριν ο τελευταίος μπει κατά μέτωπο στην περιοχή.
Ένα λεπτό πριν από το φινάλε της κανονικής αναμέτρησης, η Άντερλεχτ ήταν αυτή που βρέθηκε κοντά στο να… παγώσει το »Καραϊσκάκης», όμως ο Ρομπέρτο έσωσε το κοντινό σουτ του Ατσεαμπόνγκ έπειτα από λάθος του Ομάρ στην άμυνα.
Παράταση και τέλος το όνειρο!
Οι  Βέλγοι  βρήκαν το σθένος στην παράταση και «χτύπησαν» με δύο γκολ του Ατσεαμπόνγκ (105′-111′) την ομάδα του Σίλβα, έκαναν την ανατροπή με 2-1 κι πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση  μέσα στο κατάμεστο «Καραϊσκάκης».

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/4TVeDAxyimM» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>