Ο ΠΑΟΚ χωρίς Σόφο-Βασιλειάδη έβαλε δύσκολα στο ΣΕΦ στον »κουρασμένο»Ολυμπιακό που σώθηκε στο τέλος από δύο μεγάλα καλάθια του Σπανούλη (83-76) και μαζί έσωσε και την πρωτιά της κανονικής περιόδου!

Ο τρομερά εύστοχος -και με σημαντικές απουσίες- ΠΑΟΚ προβλημάτισε για πάνω από 37 λεπτά τον Ολυμπιακό, με τον Σπανούλη στο τέλος να «καθαρίζει» για… πάρτη του (με οκτώ σερί πόντους) και να του δίνει τη νίκη με το τελικό 83-76.

Οι φιλοξενούμενοι… αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους στο ξεκίνημα του αγώνα αναγκάζοντάς του να υποπέσουν σε λάθη και προηγήθηκαν με 3-9 (3′). Ο Ολυμπιακός απάντησε βελτιώνοντας την άμυνά και με τον Στρόμπερι να… βγάζει στο παρκέ ενέργεια, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το σκορ στο 41-41.

Στην επανάληψη οι »ερυθρόλευκοι» είδαν ξανά τον ΠΑΟΚ να μην είναι διατεθειμένος να παραδοθεί (58-64 στο 31′ ), και αναγκάστηκαν να παίξουν με σοβαρότητα επιστρατεύοντας τα βαριά τους όπλα…με τους Χάκετ και Πρίντεζη να μείωνουν αρχικά σε 62-64 και με τον Λοτζέσκι που με τρίποντη… βόμβα πήραν κεφάλι στο σκορ με 65-54 στο 32:28. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… οι Ντούβνιακ και Δέδας, έκαναν το παιχνίδι »θρίλερ» ( 73-72 στο 37′), ο Στρόμπερι με φόλοου έκανε το 75-74 και 1.08, ενώ στο τέλος ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο για το 78-74 και στην επόμενη φάση με έμμεσο τρίποντο «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του, η οποία ήρθε τελικά με 83-76.