Πρωταθλήτρια κόσμου η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε της ιαπωνικής Κασίμα στον τελικό του Κυπέλλου Συλλόγων με 4-2.

Η Ρεάλ δεν φάνηκε να αντιμετωπίζει με σοβαρότητα το ματς, καθώς είδε τη θεωρητικά ασθενέστερη Κασίμα να την παίζει στα ίσια και να αποδεικνύει ότι η πρόκρισή της στον τελικό μόνο τυχαία δεν ήταν.

Τελικώς έπειτα από ένα σπουδαίο ματς που κρίθηκε στην παράταση και λίγα… σφυρίγματα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 4-2 για να σηκώσει το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων μέσα στην Ιαπωνία.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «μερένχες» καθώς πήραν το προβάδισμα με τον Μπενζεμά μόλις στο 9′, ωστόσο οι Ιάπωνες γρήγορα έφεραν τούμπα το ματς με δυο γκολ του Σιμπασάκι -πριν και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 58′ ο Λούκας κέρδισε πέναλτι, και ο Ρονάλντο ισοφάρισε, με τον Πορτογάλο να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στην παράταση, σκοράροντας στο 98′ και το 104′ υπογράφοντας με χατ-τρικ την κατάκτηση του τίτλου για δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου.