Επικό παιχνίδι έγινε στη Ρόδο όπου η ΑΕΚ έφυγε με τεράστιο διπλό επικρατώντας 86-85 του Κολοσσού στην παράταση και αφού πρώτα είχε αποπειραθεί να αυτοκτονήσει δύο φορές χωρίς επιτυχία. Εύκολες νίκες για ΠΑΟΚ και Απόλλωνα!

Η Ενωση κατάφερε να πάρει δια πυρός και σιδήρου τη νίκη επί του Κολοσσού έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος με φόλοου 21΄΄ για το τέλος της παράτασης έγραψε το 85-86. Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Ντι Τζέι Κούπερ, που απέδειξε ξανά πόσο σπουδαία μεταγραφική κίνηση ήταν για την Ένωση καθώς άγγιξε το triple double με 20 πόντους, 11 ασίστ και εννέα ριμπάουντ.

Από κοντά και ο Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους, ο οποίος όμως υπέπεσε σε τραγικό λάθος στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν και έκανε φάουλ στο τρίποντο του Λαρεντζάκη για να ευστοχήσει σε όλες τις βολές ο παίκτης του Κολοσσού και να οδηγήσει το ματς στην παράταση!

Χαρούμενα… Χριστούγεννα θα κάνουν στον ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος» πανηγύρισε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 82-67 των Τρικάλων.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, μια και πήρε σημαντικό προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Σημαντική ήταν η παρουσία του Μιλένκο Τέπιτς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, είχε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Από την άλλη, οι Θεσσαλοί δεν έκαναν καλό παιχνίδι, μία αγωνιστική μετά τη μεγάλη νίκη επί του Αρκαδικού και γνώρισαν την 7η ήττα τους στο πρωτάθλημα της Basket League.

Διέλυσε το Λαύριο

Με αντεπίθεση διαρκείας, ο Απόλλων Πάτρας έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη 90-73 στην Αχαΐα.

Οι νεοφώτιστοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχαν το προβάδισμα (29-22) και το κράτησαν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε στο «συγκρότημα» της Πάτρας και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίλαρντ με 20 πόντους, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.