Tη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας το 2018 πέτυχε η εθνική μας ομάδα, καθώς μετά την επικράτησή της εκτός έδρας επί του Γιβραλτάρ νίκησε και την Κύπρο με 2-0 στο Φάληρο και στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της Δευτέρας με αντίπαλο την Εσθονία στο Ταλίν.

Με γκολ του Μήτρογλου και του Μάνταλου στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα νίκησε 2-0 την Κύπρο και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε στους έξι βαθμούς και μοιράζεται την πρώτη θέση με το Βέλγιο, που συνέτριψε στις Βρυξέλλες τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη με 4-0.

Αγωνιστικά, η εθνική ομάδα έδειξε σε ακόμη έναν αγώνα ότι είναι σοβαρή, πειθαρχημένη, παίζει καλό και γρήγορο ποδόσφαιρο, προσπαθεί πολύ και εν τέλει αποπνέει υγεία, δημιουργώντας αισιοδοξία ότι η επιστροφή στις διακρίσεις βρίσκεται επί θύραις. Από την άλλη μεριά, η Κύπρος προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα παίζοντας γρήγορα και προσπαθώντας να χτυπήσει από τη δεξιά πλευρά, που κάλυπτε ο Τζαβέλλας, αλλά δεν κατόρθωσε να γίνει απειλητική για την εστία του Καρνέζη. Την ίδια στιγμή οι διεθνείς είχαν επιλέξει παιχνίδι αναμονής.

Οι παίκτες του Σκίμπε προσπαθούσαν να παίξουν την μπάλα σίγουρα και με μία επαφή για να φύγουν στην επίθεση. Αυτό ακριβώς έγινε στο 12ο λεπτό, όταν Τζαβέλλας και Φορτούνης πίεσαν τον Χαραλαμπίδη, ο άσος του Ολυμπιακού έκλεψε και βρήκε τον Μήτρογλου, ο οποίος με ένα από τα γνωστά πλασέ του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ, σε ένα ιδανικό ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα που διπλασίασε στο 42΄, από μεγάλο σφάλμα του Παναγή (ο νεαρός τερματοφύλακας προσπάθησε να βρει με τα χέρια τον Λαΐφη αλλά η μπάλα πήγε στον Μάνταλο, που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κύπριο πορτιέρε).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χριστοφόρου προσπάθησε να σημειώσει το γκολ που θα την ξανάβαζε στο παιχνίδι, αλλά δεν βρήκε τις ευκαιρίες για να απειλήσει την εστία του Καρνέζη, πλην εκείνης στο 54΄, όταν ο Χαραλάμπους γύρισε στον Εφραίμ, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μυτίδη και πέρασε άουτ, στην καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Μετά την παρέλευση του πρώτου δεκάλεπτου, όμως, η ελληνική ομάδα ανέκτησε ξανά τον έλεγχο, έκανε διαχείριση και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα θα μπορούσε να έχει φτάσει στο 3-0 στις καθυστερήσεις, όταν το εκπληκτικό εναέριο και εν κινήσει σουτ του Φορτούνη, από πάσα του Μήτρογλου, δεν έφευγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.