Απ’ όλα είχε ο μπαχτσές του Καλάθη, που έσβησε τη Φενέρ σε άμυνα και επίθεση. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-70. Ρεκόρ έκαναν οι «πράσινοι» με 3 μόνο λάθη. Ο Καλάθης άγγιξε το triple-double (16 π., 11 ασ., 8 ριμπ.), ο Νίκολς με τον Μπουρούση έβαλαν γενναία καλάθια και δεν άφησαν τη Φενέρ να προηγηθεί ούτε για ένα δευτερόλεπτο.

Ο Καλάθης ξεχώρισε απο την αρχή του αγώνα. Στην πρώτη περίοδο μόνο πέτυχε 7 πόντους και 3 ασίστ που αξιοποίησαν οι Σίνγκλετον και Γκάμπριελ. Οι «πράσινοι» έπαιξαν και καλή άμυνα με αποτέλεσμα να χτίσουν διαφορά 9 πόντων (23-14).

Η απόδοση του Παναθηναϊκού ήταν ακόμα καλύτερη στο πρώτο μισό του 2ου δεκαλέπτου, με την είσοδο Μπουρούση και Ρίβερς. Με δύο τρίποντα του Αμερικανού και ένα καλάθι του Καρδιτσιώτη, ο ΠΑΟ έφτασε στο +15 (33-18) στα 14:26′. Ούτε μισό λεπτό αργότερα ο Μπουρούσης αποχώρησε προσωρινά στον πάγκο. Το πόδι του συγκρούστηκε με το ταχέως κατακρημνιζόμενο σώμα του Άντιτς. Ο «Μπούρου» έπαθε διάταση έσω πλαγίου στο αριστερό γόνατο, αλλά επανήλθε στο παρκέ λίγο αργότερα. Από εκεί και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Φενέρ ξύπνησε. Με μπροστάρη τον Νάναλι έκανε επιμέρους σκορ 8-19 και πήγε στα αποδυτήρια μόνο με -4 (41-37).

Στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Νίκολς. Πέτυχε 9 δύσκολους πόντους και με τη βοήθεια του Καλάθη (που εν τω μεταξύ έφτασε τις 8 ασίστ), ανέβασε τη διαφορά κοντά στους 10 υπέρ της ομάδας του (61-52) στο τέλος της περιόδου. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πετύχαινε πόντους κυρίως με τα επιθετικά ριμπάουντ. Όμως δεν πλησίαζε τους «πράσινους» γιατί έχανε τις βολές που κέρδιζε.

Ό,τι και να έκανε η Φενέρ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι ήταν μάταιο. Ο Καλάθης ήταν παντού. Έκλεβε, πάσαρε, έβαζε και ο Ομπράντοβιτς αναμασούσε ανάστατος τον αέρα. Ο Σλούκας προσπάθησε να ηγηθεί της τελικής αντεπίθεσης της ομάδας του. Μείωσε τη διαφορά απο τους 14 στους 7 πόντους (75-68) με 2 λεπτά να μένουν για τη λήξη. Ο Φελντέιν όμως έδωσε τη χαριστική βολή για το 78-68 στα 38:48′. Οι πόντοι που διαμόρφωσαν το τελικό 81-70 μπήκαν απο βολές.

kostas sloukas fenerbahce istanbul eb16

O Παναθηναϊκός πέτυχε την έβδομη νίκη του και είναι μόνος 6ος. Πέτυχε τη 10η νίκη εντός έδρας με τη Φενέρ σε ισάριθμους αγώνες. Τώρα απέχει μόνο μία νίκη τόσο από τη σημερινή του αντίπαλο όσο και απο τις άλλες τρεις που ισοβαθμούν με τη Φενέρ, μεταξύ των οποίων και ο Ολυμπιακός. Ήταν μια νίκη κατά κράτος, αφού οι «πράσινοι» βρίσκονταν μπροστά και για τα 40′ διατηρώντας συνεχώς προβάδισμα από 4 πόντους και άνω. Για να το καταφέρει αυτό χρειάστηκε βέβαια να πραγματοποιήσει μια αψεγάδιαστη εμφάνιση.

Οι «πράσινοι» έκαναν μόνο 3 λάθη, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ της ομάδας για την Ευρωλίγκα. Ήταν 7/12/2011 όταν ο Παναθηναϊκός του Ομπράντοβιτς έκανε 4 λάθη και ισοπέδωσε με 59-94 τη Ζαλγκίρις και πάλι με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη. Αντιθέτως η Φενέρ είχε χθες τετραπλάσια λάθη (12) απ΄τον Παναθηναϊκό. Ο Καλάθης ήταν το Α και το Ω για την ομάδα του. Άγγιξε το triple-double (16 π., 11 ασ., 8 ριμπ.), είχε 5 κλεψίματα και αξιολόγηση 34, που είναι ατομικό ρεκόρ. Για τη Φενέρ ξεχώρισε ο Νάναλι με 8/12 σουτ και 21 πόντους.

Αποφασιστικός ήταν ο Νίκολς, που με 14 κρίσιμους πόντους ξελάσπωσε τον ΠΑΟ όταν η Φενέρ τον πλησίαζε στο σκορ. Καλός ήταν και ο Μπουρούσης, αφού κατάφερε να κερδίσει 7 φάουλ και να βάλει 9 πόντους, παρά το μικρο-τραυματισμό στο γόνατο. Στα θετικά το γεγονός ότι ο Γκάμπριελ παίζει όλο και καλύτερα και κάνει το κενό του Γκιστ να φαίνεται λίγο μικρότερο στη θέση 4. Ο ΠΑΟ έχει πια την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση. Είναι η μοναδική ομάδα που έχει δεχτεί λιγότερους απο 900 πόντους σε 12 ματς.

Ο Παναθηναϊκός αν θέλει να έχει στόχο την τετράδα τότε θα πρέπει να νικά και εκτός έδρας. Ο επόμενος αγώνας του είναι στο Μιλάνο με την Αρμάνι (21/12) και αμέσως μετά υποδέχεται την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ (23/12) και έπειτα θα πάει στο Καζάν (30/12) και στο ΣΕΦ (6/1). Το «τριφύλλι» δεν έχει πετύχει φέτος τρεις συνεχόμενες νίκες. Το αν έχει πραγματικά το τσαγανό και τη δυναμική ομάδας που πάει για το πλεονέκτημα έδρας, ίσως να έχει φανεί μέχρι των Φώτων.

Κατάταξη: * Οι πόντοι που επιτυγχάνονται σε παρατάσεις δεν προσμετρώνται και δεν λαμβάνονται υπ’ όψιν σε περίπτωση ισοβαθμίας.