H Μπαρτσελόνα υπέστη ήττα (2-1) από την Μπιλμπάο για το κύπελλο Ισπανίας. Ωραία γκολ, πολύ ξύλο και τραγική διαιτησία στη μεγάλη νίκη των Βάσκων.

Η Μπάρτσα τα βρήκε μπαστούνια στην πρωτεύουσα της Χώρας των Βάσκων. Το λάθος του Ινιέστα έδωσε την ευκαιρία σε Αντούριθ-Γκαρθία να παίξουν το ένα-δύο. Τελικός αποδέκτης ο Αντούριθ και 1-0 στο 25′ με κεφαλιά εξ επαφής.

Τρία λεπτά μετά, πλάγιο της Μπιλμπάο, τακουνάκι-ασίστ του Αντούριθ στον Ινιάκι Γουίλιαμς που ξετίναξε τα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 2-0. Κόχλαζε το Σαν Μαμές και οι Καταλανοί άργησαν 15 λεπτά να συνέλθουν από τα απανωτά «χαστούκια». Στο 45′ ο Νεϊμάρ πέρασε τον Ετσέιτα μέσα στην περιοχή. Ο δεύτερος τον γκρέμισε πεντακάθαρα με γόνατο και σκαριά, αλλά ο διαιτητής Μπορμπαλάν που ήταν μπροστά το αρνήθηκε. Απίστευτη απόφαση στο πιο φανερό πέναλτι της δεκαετίας χωρίς υπερβολή.

golbilbao

Στο 51′ ο Νεϊμάρ βουτάει έξω απ΄την περιοχή και ο Μπορμπαλάν δίνει ανύπαρκτο φάουλ του Ραούλ Γκαρθία στα 26 μέτρα. Τέλεια εκτέλεση του Μέσι με το αριστερό, η μπάλα σε Ιραϊθόθ, δοκάρι και μέσα για το 2-1 στο 53′. Οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν συνεχώς την πίεση και οι γηπεδούχοι παίζοντας man to man άμυνα, τους κατακρήμνιζαν πριν φάνε ντρίμπλα. Ήρθαν λοιπόν και δυο αποβολές για την Μπιλμπάο. Η πρώτη σωστή για τον Ραούλ Γκαρθία στο 74′. Η δεύτερη ανύπαρκτη στον Ιτουράσπε για φάουλ στον… καταδύτη Νεϊμάρ που πρωταγωνίστησε σε όλα τα λάθη του διαιτητή.

Η Μπάρτσα με κύριο εκφραστή τον Μέσι είχε ευκαιρίες για ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Αργεντινός μάλιστα είχε και δοκάρι στην εκπνοή του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα είναι ακόμα το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση, όμως ήταν ηρωική η νίκη της Μπιλμπάο δεδομένων των συνθηκών. Ήταν η πρώτη νίκη μετά το 1984 για το κύπελλο, και η πρώτη μετά το 2013 γενικώς εναντίον των Καταλανών.