Σπουδαίοι αθλητές, ολυμπιονίκες και παγκόσμιοι πρωταθλητές βρέθηκαν στο Παναθηναϊκό Στάδιο, στη διάρκεια του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου, όπου νικητής ήταν ο Κενυάτης Λούκα Ρότις Λόμπουαν.

Με τους Κενυάτες για μία ακόμα χρονιά πρωταγωνιστές, ολοκληρώθηκε ο 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας. Ο Λούκα Ρότις Λόμπουαν από την Κένυα ήταν ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Αφρικανός αθλητής τερμάτισε με χρόνο 2:12:49, επίδοση που αποτελεί τη 15η καλύτερη στην ιστορία της διαδρομής. Πρώτος Έλληνας που έφτασε στο Καλλιμάρμαρο και 9oς στην τελική κατάταξη ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 2:24:58.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης για τον εορτασμό των 120 χρόνων από τους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες, εκδήλωση που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ και η ΕΟΕ, πολλοί παγκόσμιοι πρωταθλητές και ολυμπιονίκες έδωσαν το «παρών». Στη διάρκεια της εκδήλωσης τιμήθηκαν οι απόγονοι των δύο σπουδαίων μαραθωνοδρόμων, o Σπύρος Λούης, εγγονός του πρώτου χρυσού σύγχρονου Ολυμπιονίκη στην κλασική διαδρομή, και ο Χάρης Βασιλάκος, εγγονός του ασημένιου Ολυμπιονίκη του 1896 και του πρώτου που νίκησε σε αυτή τη διαδρομή, καθώς επικράτησε στον προκριματικό αγώνα που διεξήχθη στις 10 Μαρτίου 1896 για τη συγκρότηση της Ολυμπιακής ομάδας.

Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή της βράβευσης του Ρον Χιλ, νικητή στο Μαραθώνιο το 1969 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Αθήνας, που έγινε στο στάδιο «Καραϊσκάκης». Ο Βρετανός, ο οποίος έτρεξε 5 χλμ., δώρισε στον ΣΕΓΑΣ το κύπελλο από τη διοργάνωση της Αθήνας.

Λίγο νωρίτερα οι Έλληνες ολυμπιονίκες Σπύρος Γιαννιώτης, Λευτέρης Πετρούνιας και Άννα Κορακάκη έκαναν τη βράβευση των Ελλήνων μαραθωνοδρόμων. Βραβεύτηκαν ο Νίκος Πολλιάς, που κατέχει το ρεκόρ διαδρομής και το ρεκόρ αγώνα, ο Σπύρος Ανδριόπουλος, που είναι ο κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης στον Μαραθώνιο, η Μαρία Πολύζου, που κατέχει το ρεκόρ διαδρομής και της κορυφαίας επίδοσης στον Μαραθώνιο των γυναικών, και η Τίνα Κεφαλά, που κατέχει το ρεκόρ αγώνα στην κατηγορία των γυναικών.

Η εκδήλωση κορυφώθηκε με την παρέλαση της ολυμπιακής ομάδας. Ο Σπύρος Γιαννιώτης, η Άννα Κορακάκη, ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο Βύρων Κοκαλάνης, η Κατερίνα Νικολαΐδου και ο Χρήστος Αφρουδάκης μπήκαν πρώτοι με την ολυμπιακή σημαία στα χέρια.

«Ο ΣΕΓΑΣ ευχαριστεί την ολυμπιακή ομάδα για την παρουσία της στον 34ο Μαραθώνιο Αθήνας. Σήμερα τιμήσαμε αυτούς που τιμούν την Ελλάδα», είπε ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος.

<iframe class=»sfmvideo» src=»https://www.sport-fm.gr/videos/24083408/embed» width=»530″ height=»305″ marginheight=»0″ marginwidth=»0″ frameborder=»0″ scrolling=»no»></iframe>