Η Ελλάδα επικράτησε του Ιράν με 78-53 κι έκανε το πρώτο βήμα, από τα τέσσερα που χρειάζονται, για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Ζανέιρο.

Η εθνική μας ομάδα στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά, κυριάρχησε κόντρα στο Ιράν, το οποίο και νίκησε εύκολα με 78-53, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και μετρώντας 21 ασίστ και 15 κλεψίματα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, πίεζε σε ολόκληρο το γήπεδο, βγάζοντας καλές άμυνες, και με τον Μάντζαρη να «πυροβολεί» από την περιφέρεια και τον Γ. Αντετοκούμπο με σουτ από μέση απόσταση έφερε τη διαφορά στο +9 (27-18), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους παίκτες του Κατσικάρη να προηγούνται με 27-21.

Τα 5/5 τρίποντα της Εθνικής, η καλή άμυνα και η διαφορά στο +14

Στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική με 5/5 πίσω από τα 6,75 μέτρα πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με +10 (35-25) στο 13′, συνεχίζοντας να βγάζει καλές άμυνες κυρίως με τον Θανάση Αντετοκούνμπο. Παπαπέτρου και Κουφός έφεραν την Ελλάδα στο +14 (39-25), τελειώνοντας τις φάσεις με αυτοπεποίθηση, με την Εθνική να βγάζει ενέργεια και να πιέζει, δυσκολεύοντας το Ιράν ακόμη και να κατεβάσει την μπάλα από το ένα μισό του γηπέδου στο άλλο. Η Ελλάδα αξιοποιούσε τα μακριά κορμιά της στην άμυνα και έκλεβε μπάλες, με τον Περπέρογλου στον αιφνιδιασμό να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (48-31), το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

image

Στην επανάληψη, η «γαλανόλευκη» συνέχισε στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, μεγαλώνοντας τη διαφορά στο +19 στο 30′ (66-47).

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Εθνική να συνεχίζει να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και τον κόουτς Κατσικάρη να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Η Εθνική συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά στο +25 (73-48), και έφτασε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης να κερδίζει τελικά το Ιράν με 78-53, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Επόμενος αντίπαλος για την εθνική ομάδα, το Μεξικό, την προσεχή Τετάρτη (6/7, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-31, 66-47, 78-53