Η μεγαλύτερη έκπληξη στον κόσμο του τένις είναι γεγονός: ο Jiri Vesely άφησε εκτός Monte-Carlo Masters τον περσινό πρωταθλητή, και Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, Novak Djokovic.

Ο 22χρονος Τσέχος έπαιξε το τένις της ζωής του για να επικρατήσει τελικά του Novak Djokovic με 6-4, 2-6, 6-4, στο 2ο γύρο του Monte-Carlo Masters. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε πρεμιέρα για τον Nole ύστερα από τρία χρόνια.

Ο Vesely σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν εξαιρετικός. Πήρε άξια την πρόκριση για τον 3ο γύρο του πρώτου -στο χώμα- Masters. Ήταν καλύτερος στο πρώτο και στο τρίτο σετ, κερδίζοντας τον Σέρβο τενίστα σε παιχνίδι της βασικής γραμμής. O Τσέχος, Νο 55 του κόσμου, πέτυχε αναμφίβολα τη σημαντικότερη νίκη ολόκληρης της καριέρας του η οποία είναι και η πρώτη Top 10 νίκη του.

Εκμεταλλευόμενος το παραμικρό λάθος του αντιπάλου του, πραγματοποίησε ένα φανταστικό πρώτο σετ, δεν χαλάρωσε σε κανέναν πόντο, ενώ ήταν άψογος από τη γραμμή του σέρβις, χάνοντας μόνο δύο πόντους σε όλα τα service games του (20/22), έναν εκ των οποίων με διπλό λάθος. Ο 22χρονος πλέον θα περιμένει την αναμέτρηση του Gael Monfils με τον Paolo Lorenzi, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στο Monte-Carlo.

Ο Novak Djokovic είχε να χάσει σε πρεμιέρα του σε τουρνουά από τον Μάιο του 2013, συγκεκριμένα στον πρώτο του αγώνα στη Μαδρίτη από τον Grigor Dimitrov. Αυτή ήταν και η πρώτη του ήττα σε ολοκληρωμένο αγώνα για φέτος, διότι η προηγούμενη έγινε σε παιχνίδι όπου ο ίδιος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει εξαιτίας ενός προβλήματος, στον προημιτελικό του Ντουμπάι με τον Feliciano Lopez.

Ο Nole δεν θα είναι στον τελικό Masters διοργάνωσης για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο του 2014, όταν είχε χάσει στα ημιτελικά της Σανγκάης. Είχε κερδίσει τα 10 από τα 12 τελευταία Masters που συμμετείχε και ήταν φιναλίστ στα άλλα δύο.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/WcKezHGAv0I» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>