Ο Ολυμπιακός έφυγε με το «διπλό» από τα Γιάννινα, με τον Καρντόσο να ανοίγει λογαριασμό.

Ο Καρντόσο έκανε σεφτέ με τα ερυθρόλευκα, ο Σεμπά ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και ο Ολυμπιακός απέδρασε από τους «Ζωσιμάδες» κερδίζοντας με σκορ 2-0 τον εξαιρετικό ΠΑΣ, που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 41ο λεπτό.

Αγωνιστικά, ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε δυναμικά το ματς και δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 3’, με τον Μαμπουλού να πλασάρει άουτ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Λεάλι. Η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό και στο 40’ ο Φορτούνης ανατράπηκε από τον Λίλα σχεδόν πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, με τον ρέφερι Παπαπέτρου –που ήταν δίπλα στη φάση- να δείχνει φάουλ, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των παικτών του Ολυμπιακού που ζήτησαν πέναλτι.

Στο ριπλέι της Nova φάνηκε ότι το μαρκάρισμα είναι εντελώς οριακό και ελάχιστα εκτός γραμμής, αν και το «μυτάκι» του Φουρτούνη μοιάζει να ακουμπά –οριακά- τη γραμμή. Ο Παπαπέτρου δεν ήταν όμως σίγουρος για την ανατροπή εντός της περιοχής και έδειξε φάουλ, σε μια φάση που δεδομένα θα συζητηθεί. Για το μαρκάρισμα αυτό ο Λίλα τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη και αποβλήθηκε, με τον ΠΑΣ να συνεχίζει με δέκα παίκτες. Η δεύτερη κάρτα ήταν σωστή, ωστόσο η πρώτη την οποία έδωσε στο 37’ ήταν τραβηγμένη από τα μαλλιά (αντί για φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, τιμωρήθηκε ο Αλβανός άσος). Στην εξέλιξη της φάσης, ο Περιστερίδης έκανε εκπληκτική επέμβαση με το πόδι στην εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και κράτησε το 0-0, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ πρόσεξε περισσότερο την άμυνά του, καθώς με την αποβολή του Λίλα δεν είχε την πολυτέλεια να ανοιχτεί. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός διατήρησε την κατοχή της μπάλας και πίεζε τους γηπεδούχους προκειμένου να βρει τρόπο να πατήσει περιοχή και να απειλήσει. Η πίεση απέδωσε καρπούς και στο 68′ ο Καρντόσο άνοιξε το σκορ με προβολή, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα, και ο Σεμπά στο 90’ κλείδωσε τη νίκη για τους Πειραιώτες.