Δύσκολο απόγευμα πέρασε ο Άρης που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη επί του Παναιγιάλειου με 2-1. Ακόμη μια νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης, που «καθάρισε» εύκολα τον Αχαρναϊκό με 3-1.

Οι Θεσσαλονικείς δεν έπεισαν με την εμφάνισή τους, ενώ φάνηκαν να μην έχουν ξεπεράσει ακόμα την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Καλλιθέα. Εν τούτοις όμως προηγήθηκαν με τον Καράμπελα στο 30’ αλλά λίγο πριν από το ημίχρονο δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Στίκα.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να παίξει τα ρέστα του και να διατηρηθεί στο κόλπο της ανόδου. Στο 67’ ο Μιλούνοβιτς έγραψε το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Απόλλων Σμύρνης «καθάρισε» εύκολα τον Αχαρναϊκό

Πρωταγωνιστής για την «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν το… βαρύ πυροβολικό της. Ο Πετρόπουλος βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και με τα δυο τέρματα που πέτυχε σήμερα οδηγεί τον Απόλλωνα με ασφάλεια στη Super League.

Το σκορ άνοιξε ο Πετρόπουλος στο 17’ με σουτ, ενώ ο Σιατραβάνης στο 41’ λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντάγκρας μείωσε με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 81΄ ο Πετρόπουλος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ματσούκα.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής, επιστροφή στις νίκες για τον Πανθρακικό που επιβλήθηκε της Καλλιθέας. Η ομάδα της Κομοτηνής βρέθηκε πίσω στο σκορ, μετά το γκολ που πέτυχε ο Ηλιάδης στο 10’ για τους φιλοξενούμενους αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει το σκορ. Αρχικά ισοφάρισε με τον Πλέγα στο 12’ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 84’ με πλασέ χάρισε τη νίκη στον Πανθρακικό. Η Καλλιθέα θα μπορούσε να φύγει από την ακριτική πόλη με το βαθμό της ισοπαλίας ή ακόμα και με τη νίκη, αλλά τα σουτ του Μπέλη στα 40’ και 47’ σταμάτησαν στο δοκάρι.

Τέλος, το πρώτο του διπλό πανηγύρισε φέτος ο Αιγινιακός επικρατώντας στην Ελευσίνα της τοπικής ομάδας με 1-0.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της ωστόσο κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο και να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Γιαζιτζόγλου, με εκτέλεση φάουλ στο 82’, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Στεργιώτη.