Η Ζαλγκίρις συνέντριψε τον Ολυμπιακό στο Game 3 της σειράς των play off με 80-60 και θέλει μια νίκη για να πάρει το εισητήριο για το Final 4 του Βελιγραδίου.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα (80-60) από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας στο τρίτο ματς της σειράς μετά από κάκιστη εμφάνιση. Στο 2-1 υπέρ των Λιθουανών η σειρά, οπότε ο Ολυμπιακός καλείται να πάρει μόνο τη νίκη την Πέμπτη, ειδάλλως θα μπει αντίο από τη συνέχεια της φετινής Ευρωλίγκας.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν πολύ ενθαρρυντικό με τον Ρόμπερτς να είναι πρωταγωνιστής με 9 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά έχοντας 3/3 σουτ και 2/2 βολές. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο πρώτο πεντάλεπτο (4-10).

Η συνέχεια ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Η Ζαλγκίρις άρχισε να βρίσκει ρυθμό εκμεταλλευόμενη λάθη, αβλεψίες και έλλειψη συγκέντρωσης των Πειραιωτών. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν πρώτη φορά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-16, 10′), αλλά πολύ γρήγορα βρήκαν ρυθμό και αμυντικά απενεργοποιώντας πλήρως την επίθεση των “ερυθρολεύκων”. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν σκόραραν σε κανένα δεκάλεπτο πάνω από 20 πόντους, έχασαν από τη Ζαλγκίρις όλες τις περιόδους και δεν κατάφεραν να είναι ποτέ ανταγωνιστικοί στην πραγματικότητα.