Με τρομερή εμφάνιση του Σαλάχ η Λίβερπουλ προηγήθηκε 5-0, αλλά η Ρόμα πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και το τελικό 5-2 του “Anfield” δίνει σαφές προβάδισμα τελικού στους “κόκκινους”, αλλά οι Ιταλοί έμειναν ζωντανοί.

Η Λίβερπουλ νίκησε 5-2 τη Ρόμα στον πρώτο ημιτελικό του Champions League στο “Anfield” και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κιέβου.

Δεν υπάρχει όμως απόλυτη ικανοποίηση στις τάξεις των Άγγλων, καθώς προηγήθηκαν με 5-0 και οι “τζαλορόσι” με τα τέρματα των Τζέκο και Περότι στα τελευταία λεπτά μείωσαν, έτσι διατήρησαν ελπίδες, αφού όπως και με την Μπαρτσελόνα, ένα 3-0 στο “Olimpico” τους δίνει την πρόκριση.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ ήταν καταπληκτικός, πέτυχε δύο τρομερά γκολ, φτάνοντας τα 10 στην διοργάνωση, ενώ εν συνεχεία έκανε τις ασίστς σε Μανέ και Φιρμίνο, ο οποίος από κόρνερ του Μίλνερ έκανε το 5-0, φτάνοντας και αυτός τα 10 γκολ φέτος (μόνο η Μπαρτσελόνα με Μέσι και Νεϊμάρ το έχει καταφέρει το 2015). Και ο Βραζιλιάνος είχε 2 γκολ και 2 ασίστς στο ματς, καθώς ήταν αυτός που είχε κάνει την τελική πάσα και στα 2 τέρματα του Σαλάχ.

Το γκολ του Σαντιό Μανέ ήταν το 8ο στην φετινή διοργάνωση, έτσι είναι εντυπωσιακό πως απ’ τους 5 πρώτους στον πίνακα των σκόρερς οι 3 είναι της Λίβερπουλ. Σαλάχ, Φιρμίνο και Μανέ έχουν μαζί 28 γκολ, περισσότερα από κάθε ομάδα (η Παρί έχει 27 και η Ρεάλ 26)! Όσον αφορά στον Τζέιμς Μίλνερ, έφτασε τις 9 ασίστς, κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία του Champions League! Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο φέτος έχει 7!