Η ομάδα του Μπέργκαμο λύγισε και τη Ρόμα (στο -7 πλέον από την κορυφή). Ισοπεδωτική ήταν η Φιορεντίνα πριν από το ματς με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Μπέργκαμο συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, καθώς έφθασε τις πέντε σερί νίκες με το 2-1 επί των «τζιαλορόσι» με ανατροπή, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα της στο 90ό λεπτό με πέναλτι του Κέσι. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν στη σύνθεσή τους τον Κώστα Μανωλά, άνοιξαν το σκορ στο 40ό λεπτό από τα έντεκα βήματα με τον Περότι, αλλά ισοφαρίστηκαν με τον Καλντάρα στο 62’ και στο τέλος έφυγαν με… άδεια χέρια από τον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι, απομακρύνθηκαν κι άλλο από την κορυφή σε συνδυασμό με το 3-0 της Γιουβέντους επί της Πεσκάρα το Σάββατο. Παράλληλα, κινδυνεύουν να πέσουν στην τρίτη θέση και αυτό θα συμβεί αν νικήσει η Μίλαν στο ντέρμπι με την Ίντερ.

Ισοπεδωτική ήταν η Φιορεντίνα τέσσερις ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για την πέμπτη αγωνιστική του Europa League στο «Αρτέμιο Φράνκι». Οι «βιόλα» επικράτησαν 4-0 στην έδρα της Έμπολι σημειώνοντας τρία τέρματα από το 47’ μέχρι το 67’ και επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από το 1-1 με τη Σαμπντόρια στην προηγούμενη αγωνιστική.

Επιστροφή στις επιτυχίες και για τη Λάτσιο που διατηρήθηκε στο +1 από τη Νάπολι, που το Σάββατο πέρασε από την έδρα της Ουντινέζε. Οι Ρωμαίοι επικράτησαν 3-1 της Τζένοα, δείχνοντας ψυχραιμία ύστερα από την προσωρινή ισοφάριση των φιλοξενούμενων. Ο Άντερσον άνοιξε το σκορ με πολύ δυνατό σουτ στο 11’. Ο Οκάμπος έφερε την κατάσταση στα ίσα στο 52’, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν γρήγορη και με εκτέλεση πέναλτι του Μπίλια μπήκαν εκ νέου σε θέση οδηγού και οκτώ λεπτά αργότερα με το τέρμα του Γουάλας καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Η Μπολόνια του Βασίλη Τοροσίδη (ο Οικονόμου ήταν στον πάγκο) επικράτησε 3-1 της Παλέρμο, αν και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 9’ με τον Νεστορόφσκι. Ο Ντέστρο επανέφερε την ηρεμία στην ομάδα του στο 20’ και στο δεύτερο μέρος οι Τζεμαϊλί και Βιβιανί έφεραν τους γηπεδούχους αγκαλιά με τη νίκη με τα γκολ που σημείωσαν στο 67’ και το 72’ αντίστοιχα.

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Κροτόνε η Τορίνο, χάρη σε δύο τέρματα του Μπελότι στο τελευταίο δεκάλεπτο (89’, 89’) και έμεινε στην έβδομη θέση ανάμεσα σε Νάπολι και Φιορεντίνα.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 19/11

Κιέβο-Κάλιαρι 1-0 (53′ Γκόμπι)

Ουντινέζε-Νάπολι 1-2 (59′ Πέριτσα – 47′, 57′ Ινσίνιε)

Γιουβέντους-Πεσκάρα 3-0 (36′ Κεντίρα, 63′ Μάντζουκιτς, 69′ Ερνάνες)

Κυριακή, 20/11 (16:00)

Σαμπντόρια-Σασουόλο 3-2 (84′ Κουαλιαρέλα, 86′, 91′ πέν. Μουριέλ – 64′ Ρίκι, 74′ Ραγκούσα)

Αταλάντα-Ρόμα 2-1 (62’ Καλντάρα, 90’ Κέσι πεν – 40’ Περότι πεν)

Μπολόνια-Παλέρμο 3-1 (20’ Ντέστρο, 67’ Τζεμαϊλί, 72’ Βιβιανί -9’ Νεστορόφσκι)

Κροτόνε-Τορίνο 0-2 (80, 89’ Μπελότι)

Έμπολι-Φιορεντίνα 0-4 (26’, 61’ Μπερναρντέσκι, 47’ πεν, 47’ Ίλισιτς)

Λάτσιο-Τζένοα 3-1 (11’ Άντερσον, 57’ πεν. Μπίλια, 65’ Γουάλας -52’ Οκάμπος)

Μίλαν-Ίντερ (21:45)

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 26 Νοεμβρίου: Τορίνο-Κιέβο (19:00), Έμπολι-Μίλαν (21:45)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου: Παλέρμο-Λάτσιο (13:30), Μπολόνια-Αταλάντα (16:00), Κάλιαρι-Ουντινέζε (16:00), Κροτόνε-Σαμπντόρια (16:00), Τζένοα-Γιουβέντους (16:00), Ρόμα-Πεσκάρα (21:45)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου: Νάπολι-Σασουόλο (20:00), Ίντερ-Φιορεντίνα (22:00)