Ο Παναθηναϊκός επικράτησε των Τρικάλων με 77-64 και πλέον στρέφεται στην αναμέτρηση της Παρασκευής (11/12, 21:45) με τη Ζιελόνα Γκόρα, εκεί όπου θέλει τη νίκη για να «σφραγίσει» την πρόκριση στο TOP-16.

Χωρίς να δυσκολευτεί, αλλά και να φορτσάρει, ο Παναθηναϊκός νίκησε τα Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ (77-64) κι έκανε το 8Χ8 στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων καθώς προέρχονταν από την υπερπροσπάθεια με την Μπαρτσελόνα. Ετσι η μετάβαση από το σκληρό ντέρμπι με την «Μπάρτσα» στο γεμάτο ΟΑΚΑ ήταν… απότομη σε ένα… κρύο γήπεδο, κόντρα σε μία υποδεέστερη ομάδα όπως είναι τα Τρίκαλα, τα οποία μπήκαν με ενθουσιασμό στο πρώτο τετράλεπτο (6-6). Ο Καλάθης οδήγησε για σερί 10-1 (16-7, 8’), με τον Παπαγιάννη να παίρνει τη σκυτάλη.

Ο νεαρός σέντερ πήρε την ευκαιρία από τον Τζόρτζεβιτς νωρίς στο ματς και μετά από δύο κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έγινε ουσιαστικός και με έξι δικούς του πόντους έγινε το 31-16 στο 15’, με τον Χαραλαμπόπουλο να είναι αυτός που ανέβασε τη διαφορά πάνω από το +20 (42-18, 17’), με το +24 να είναι η μεγαλύτερη τιμή της πριν το 44-25 της ανάπαυλας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» χαλάρωσαν και οι Θεσσαλοί το εκμεταλλεύτηκαν για να μειώσουν με Κόνγκερ και Ρόμπινσον ως τους 13 (52-39) και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-45 (30’).

Ο Φώτσης συνετέλεσε προκειμένου η διαφορά να φτάσει ξανά στο +20 (67-47), με τα πρώτα τρίποντα των άστοχων έως τότε παικτών του Φλεβαράκη να ρίχνουν ξανά τον πήχυ (70-58, 37’), πριν το τελικό 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-25, 60-45, 77-64.