Λοτζέσκι, Γκριν και Αγραβάνης οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μία 12η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1, 90-63 σε αγώνα… αγγαρεία για τους «ερυθρόλευκους» απέναντι στον Προμηθέα Πατρών, μία ημέρα μετά τα Χριστούγεννα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Λοτζέσκι με 13 πόντους (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ).

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει και πάλι σημαντικό ρόλο, εν τη απουσία του τραυματία Γιώργου Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-9 στο 5΄, χάρη σε τρίποντα του 22άχρονου πάουερ φόργουορντ, αλλά και του Κώστα Παπανικολάου. Ο Αγραβάνης πέτυχε μάλιστα τους 11 από τους πρώτους 22 πόντους της ομάδας του Πειραιά, για το 27-16, στο 10ο λεπτό.

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε ν’ ακολουθήσει το γρήγορο ρυθμό του Ολυμπιακού, ούτε και την πιεστική άμυνα, με αποτέλεσμα το νταμπλ σκορ στο 15′ (38-19).

Μετά το 53-26 του ημιχρόνου, ο τεχνικός του Ολυμπιακού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του ξεκουράζοντας τους βασικούς. Στο 23′, ο Κεμ Μπιρτς διαμόρφωσε το +30 (59-29), ενώ ο Αγραβάνης αποχώρησε από το παρκέ έχοντας τραυματιστεί στον ώμο. Η τρίτη περίοδος έληξε 75-43 να είναι το σκορ στο 30′ και η 4η περίοδος ήταν… μία τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-26, 75-43, 90-63