Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για την 8η αγωνιστική της Α1.

Πραγματοποιώντας ίσως την πιο μεστή φετινή του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και έκανε το 8 στα 8 στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ ανδρών, όπου μάλιστα δεν έχει χάσει ούτε ένα βαθμό και φιγουράρει στην πρώτη θέση του πίνακα με 24 βαθμούς έναντι 12 της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Φιλίποφ να μοιράζει άριστα το παιχνίδι στους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς, τους Νταφ και Κόστα να κάνουν εκπληκτική δουλειά στο φιλέ, με τον πρώτο μάλιστα να ορθώνει… τείχος στον Γιορντάνοφ, οι Πειραιώτες έκαναν «πάρτι» στο τάραφλεξ και πέρασαν σαν σίφουνας από μια έδρα όπου παραδοσιακά δυσκολεύονται.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μονάχα στο πρώτο σετ και αρκετά κομβικό ήταν το σημείο που το 19-22 έγινε 19-23 και όχι 20-22 στο σερβίς του Γιορντάνοφ (η μπάλα ήταν μέσα και δόθηκε άουτ), με τους «ερυθρόλευκους» να το κάνουν εντέλει δικό τους με 25-20.

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει και να το κατακτά 25-14, ενώ το τρίτο έγινε δικό του επίσης εύκολα με 25-19. Οι Πειραιώτες ήταν πολύ καλοί σε όλο το ματς, εν αντιθέσει με την Κηφισιά που είχε τον Γιορντάνοφ σε κακή βραδιά, ήταν μονοδιάστατη στο παιχνίδι της και δίκαια γνώρισε την ήττα από έναν ανώτερο αντίπαλο.

Τα σετ: 20-25, 14-25, 19-25