O Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα μέσα στην «Κομπάνκ Αρένα», προηγήθηκε ακόμα και με +9, γύρισε το παιχνίδι από το -13 και θα έκανε την ολική ανατροπή, αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ερυθρό Αστέρα με 69-67.

Ο Γουίλιαμς (17 π.) έδωσε… ζωή στον Παναθηναϊκό, καθώς απ’ το -13 τον κράτησε όρθιο, τον έστειλε στο νήμα της «ρώσικης ρουλέτας» των βολών, όπου εκεί το «τριφύλλι» δεν είχε την ψυχραιμία για να φέρει τα πάνω-κάτω. Τελικά… το πρώτο ματς μπολ για το αβαντάζ έδρας στους «8» πήγε χαμένο στο φλεγόμενο Βελιγράδι, καθώς ο μη ψύχραιμος στο τέλος Παναθηναϊκός βρήκε ξανά μπελά από τον Ερυθρό Αστέρα (69-67).

Φυσικά το «τριφύλλι» δεν έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση, καθώς αν κερδίσει σε μία εβδομάδα στο ΟΑΚΑ τη Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα και, ει δυνατόν, να καλύψει το -9 της ήττας του στο παιχνίδι του α’ γύρου, τότε θα έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι του πλεονεκτήματος έδρας. Οι «πράσινοι» ισοβαθμούν στο 6-4 με τους Σέρβους, που έχουν το πάνω στην ισοβαθμία, με τη Λοκομοτίβ να βρίσκεται στο 7-3.

Αγωνιστικά, πάντως, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, παρά το καλό πρώτο ημίχρονο, χάρη στην άμυνά της, υπέστη… μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως -και συγκεκριμένα 1.40′ πριν από το τέλος- γύρισε το ματς (-13) με απίστευτο σόου του Ουίλιαμς, αλλά τελικά στο φινάλε προδόθηκε από τις ελεύθερες βολές.