Παρότι τα… χρειάστηκε στο τέλος, η κακή -ξανά- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 1-0 την καταδικασμένη Άστον Βίλα και την έριξε και μαθηματικά, πρώτη φορά έπειτα από 28 χρόνια, στα «σαλόνια» της δεύτερης κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου!

Για 83 λεπτά, οι «κόκκινοι διάβολοι» κρατούσαν άνετα το προβάδισμα που απέκτησαν στο 32’, με άλλο ένα γκολ του πιτσιρικά Μάρκους Ράσφορντ, αλλά μέσα σε δύο λεπτά, στο τέλος, οι «χωριάτες» κόντεψαν να κλέψουν βαθμός στο «Ολντ Τράφορντ», χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, ενώ είχαν και δοκάρι με βολέ του Γκεστέντ!

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, κράτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης ώς το φινάλε, ενώ θα μπορούσαν, στις καθυστερήσεις, να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά δεν τα κατάφεραν. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Άστον Βίλα περίλυπους για τον υποβιβασμό, με τους οπαδούς της ομάδας του Μπέρμιγχαμ, ωστόσο, που βρέθηκαν στο Μάντσεστερ, να τους χειροκροτούν για την προσπάθεια. Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ θέλει, πλέον, η Τσέλσι να νικήσει τη Σίτι, στο ντέρμπι της 34ης αγωνιστικής στην Premier League, ώστε να παραμείνει στον… πόντο από τη συμπολίτισσα και την τέταρτη θέση!

Από εκεί και πέρα, τεράστια νίκη πανηγύρισε η Νιούκαστλ, που επικράτησε με το εμφαντικό 3-0 της Σουόνσι και έφτασε τους 28 βαθμούς, παραμένοντας ολοζώντανη στο «κυνήγι» της παραμονής! Τα γκολ για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πέτυχαν οι Λάσκελες, Μουσά Σισοκό και Τάουνσεντ. Στα άλλα ματς, που έγιναν στις 17:00, Έβερτον και Σαουθάμπτον μοιράστηκαν από έναν βαθμό μετά το 1-1 στο Λίβερπουλ, ενώ η Γουότφορντ έφυγε με «διπλό» (0-1) από την έδρα της Γουέστ Μπρομ.

<script src=»//cdn.playwire.com/bolt/js/zeus/embed.js» data-config=»//config.playwire.com/16240/videos/v2/4805060/zeus.json» data-width=»100%» data-height=»100%» type=»text/javascript» charset=»utf-8″></script>