Θαυμάσιο ματς στο Μπαλαΐδος, με τη Θέλτα να ισοπεδώνει την Μπάρτσα στο πρώτο ημίχρονο (3-0). Τελικό 4-3, με τον Τερ Στέγκεν να κάνει επική γκάφα στο τέταρτο γκολ. Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Ρεάλ που δεν νίκησε ούτε την Εϊμπάρ στο Μπερναμπέου (1-1). Την έπιασε στην πρώτη θέση η Ατλέτικο που νίκησε 0-2 στο Μεστάγια τη Βαλένθια, παρότι ο τρομερός Ντιέγκο Άλβες της έπιασε δύο πέναλτι.

Οι Κέλτες έβαλαν τρία γκολ στην Μπαρτσελόνα σε ένα δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου (22΄-33΄). Ήταν η πρώτη φορά μετά το 2007 που η Μπαρτσελόνα δέχτηκε τρία γκολ σε πρώτο ημίχρονο αγώνα πρωταθλήματος. Ο Σίστο το 1-0 με πλασέ στο 22′, ο Άσπας στο 31′ το 2-0 με ατομική προσπάθεια, αυτογκόλ του Ματιέ για το 3-0 στο 33′.

suarez

Επέστρεψαν οι μπλαουγκράνα στο β´μέρος. Κεφαλιά του Πικέ στο 58′ το 3-1, πέναλτι του Νεϊμάρ το 3-2 στο 64′. Το 4-2 στο 77′ με τον Τερ Στέγκεν να διώχνει με βολέ πάνω στο κεφάλι του Πάμπλο και την μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και μέσα. Ο Πικέ πάλι με κεφαλιά το 4-3 στο 87′. Δείτε τα γκολ εδώ:

real

Στη Μαδρίτη η Ρεάλ δέχτηκε το γκολ στο 6′ με κεφαλιά του Φραν Ρίκο. Ισοφάρισε την Εϊμπάρ με κεφαλιά Μπέιλ και ασίστ Ρονάλντο στο 17′. Ήταν μέτρια όμως και δεν πήρε τη νίκη. Είχε και δοκάρι σε νέα κεφαλιά ο Μπέιλ στο δεύτερο ημίχρονο. Δείτε τα χάιλαιτ εδώ:

perez

Στη Βαλένθια η Ατλέτικο πήρε με χίλια βάσανα τη νίκη. Ο Ντιέγκο Άλβες αύξησε το ρεκόρ του, με τα περισσότερα αποκρουσμένα πέναλτι στην ιστορία της La Liga, κατά δύο και έφτασε τα 19/39. Το πρώτο που έπιασε ήταν του Γκριεζμάν στο 0-0 και το δεύτερο του Γκάμπι στο 0-1. Έβαλε τελικά γκολ ο Γκριεζμάν στο 63′ και το 0-2 ο Γκαμεϊρό στο 93′. Δείτε αποκρούσεις και γκολ εδώ: