Του Γιάννη Μαρνέλλου

Προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 88-81 απέναντι στη συμπατριώτισσά της Λοκομοτίβ Κουμπάν, ύστερα απο φοβερή εμφάνιση και 30 πόντους του ασταμάτητου Γάλλου ΝτεΚολό, που αποδείχτηκε… κλειδί σε ένα εντυπωσιακό ημιτελικό με πλούσιο θέαμα.

Οι πρωτευουσιάνοι ξεκίνησαν με 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο, χάρη στον ΝτεΚολό, απέναντι σε μια κοιμισμένη αντίπαλο, που δεν κατάφερε να προηγηθεί ούτε για ένα δευτερόλεπτο σ´ όλον τον αγώνα. Η Λοκομοτίβ αντέδρασε και μείωσε σε 13-9 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ όμως έπαιξε σκληρή και αποτελεσματική άμυνα και με ένα ξέσπασμα πάλι του ΝτεΚολό έγραψε το 23-12 στην πρώτη περίοδο.

Ο Ντρέιπερ ανέλαβε την ευθύνη της αφύπνισης της Λοκομοτίβ στο β´ δεκάλεπτο και τα κατάφερε, με το σκορ να έρχεται στο 23-19 σε τρία λεπτά. Πριν όμως προλάβει να πάρει ανάσα η Κουμπάν, ο γερο-Φριντζόν φρόντισε η διαφορά ν’ ανεβεί στους 15 πόντους (38-23) σε άλλα τρία λεπτά! Παρ´ όλα αυτά το ημίχρονο έκλεισε με 47-37, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν αθροιστικά 25 πόντους με μπαράζ καλαθιών στα δυόμισι τελευταία λεπτά!

dontaye draper lokomotiv kuban krasnodar final four berlin 2016 eb15

Οι Έλληνες προπονητές των δύο ομάδων παρακολούθησαν τους παίκτες τους να επιδίδονται σ’ ένα ατελείωτο διαγωνισμό τριπόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Με πέντε συνεχόμενα τρίποντα σε πέντε λεπτά και από τις δυο πλευρές, το σκορ έγινε 58-47. Η διαφορά παρέμενε ίδια μέχρι να τη διαταράξει ο Ντρέιπερ με «τσουχτερό» «μπάζερ-μπίτερ» τρίποντο με ταμπλό απ´ τα εννιά μέτρα, κάνοντας το 68-59.

Η Λόκο στην τελευταία περίοδο δεν εκμεταλλεύτηκε την ορμή της και η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (78-62) εφτά λεπτά πριν από το τέλος. Η ομάδα του Μπαρτζώκα τα έδωσε όλα και μείωσε στους πέντε, 84-79, με Ντιλέινι και Ντρέιπερ, αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός και έχασε, παρότι νίκησε επιμέρους στα τρία τελευταία δεκάλεπτα. Η ΤΣΣΚΑ πήρε δίκαια τη νίκη-πρόκριση στον τελικό της Κυριακής απέναντι σε Φενέρμπαχτσε ή Λαμποράλ Κούτσα, ματς που άρχισε πριν από λίγο, στις 22:00.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-37, 68-59, 88-81.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): ΝτεΚολό 30, Τεόντοσιτς 8, Χάινς 8, Κουρμπάνοφ 4, Βορόντσεβιτς 9, Φριντζόν 13, Χίγκινς 7, Χριάπα 9, Τζάκσον.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 26, Ντρέιπερ 17, Σίνγκλετον 6, Ράντολφ 13, Μπρόκχοφ 10, Κλαβέρ 2, Τζάνινγκ 7, Μπίκοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ.

Στους δύο Έλληνες γέλασε ο «ένας»

Παρά την ήττα και τον αποκλεισμό, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν παρέλειψε να πει πως νιώθει περήφανος για τους παίκτες και την ομάδα του, έπειτα απ΄ όσα κατάφεραν φέτος. «Ήμασταν διστακτικοί σε άμυνα και επίθεση, ήμασταν ένα κλικ πιο αργοί από την ΤΣΣΚΑ. Ως αποτέλεσμα, ακόμη κι όταν οι αντίπαλοί μας έχαναν σουτ, ανανέωναν την επίθεση και έβρισκαν τη λύση. Απέκτησαν έτσι ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Ο Χριάπα και ο Φριντζόν έβαλαν κρίσιμα σουτ και βοήθησαν πολύ την ομάδα τους», ήταν οι πρώτες ατάκες του Γιώργου Μπαρτζώκα στην κάμερα της NOVA, για να καταλήξει λέγοντας: «Είπα στα παιδιά ότι νιώθω περήφανος για την ομάδα. Είναι ανάμεικτο συναίσθημα. Όταν χάνεις, δεν μπορείς να είσαι χαρούμενος, αλλά κάναμε ό,τι μπορούσαμε για να φτάσουμε ώς εδώ».

ITOYDIS

Ο τεχνικός των Μοσχοβιτών, Δημήτρης Ιτούδης, τόνισε μετά το τέλος του ημιτελικού: «Ελέγξαμε τον παιχνίδι και το φανταστικό ξεκίνημα που κάναμε μας έδωσε αυτοπεποίθηση για να αντέξουμε σε όλες τις περιόδους. Ευχαριστούμε τον κόσμο που βρέθηκε εδώ και μας στήριξε». Συνεχίζοντας ο Έλληνας τεχνικός, αναφέρθηκε στα σημεία που έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του, λέγοντας: «Είχαμε καλό αμυντικό πλάνο κι αυτό μας βοήθησε να σταματήσουμε το καλό passing game της Λοκομοτίβ, η οποία διαθέτει παίκτες υψηλού επιπέδου. Γενικότερα είχαμε καλύτερη στρατηγική κι ευχαριστώ τους παίκτες μου που ακολούθησαν το πλάνο».

Ο Ιτούδης ρωτήθηκε και για τη μεγάλη εμφάνιση του Νάντο ΝτεΚολό δηλώνοντας: «Πήρε μεγάλα σουτ και σωστές αποφάσεις. Ήταν επιθετικός ακόμα και στην άμυνά του».