Ο Παναθηναϊκός νίκησε αυτή τη φορά στο ΣΕΦ (67-77) και απέκλεισε τον Ολυμπιακό για 6η συνεχή χρονιά στο Κύπελλο. «Φονική» εμφάνιση του Ρίβερς που «σκότωσε» τον Ολυμπιακό με 27 πόντους. Όαση ο Μάντζαρης στην έρημο των γηπεδούχων.

Έπειτα απο τρεις σερί ήττες φέτος, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αποφασισμένος να νικήσει τους «ερυθρόλευκους». Ο αγώνας ξεκίνησε με 3 λάθη του Σπανούλη που ο ΠΑΟ δεν εκμεταλλεύτηκε, αφού Καλάθης και Τζεντίλε «έσπασαν» τη στεφάνη. Ο Μάντζαρης τα έκανε όλα για την ομάδα του και την οδήγησε στο αρχικό προβάδισμα 11-8 στα 7:15′. Πολύ γρήγορα οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με δύο καλάθια του Γκάμπριελ, αλλά ο Γιανγκ έβαλε το τελευταίο της περιόδου για το 15-14.

Στη β’ περίοδο ο ΠΑΟ ξέφυγε ακόμα και με +6 (21-27) στα 17′ κυρίως χάρη στον Ρίβερς. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με δύο ατομικές ενέργειες του Σπανούλη και οι αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να προηγείται με έναν (28-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε καλύτερο μπάσκετ. Οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι στο +6 διά χειρός Σίνγκλετον (34-40) στα 23:30′. Απανωτά λάθη των Φελντέιν – Καλάθη έδωσαν την ευκαιρία σε Πρίντεζη – Σπανούλη να φέρουν την ομάδα τους στο 41-42. Πριν τελειώσει το δεκάλεπτο ο Ρίβερς με 5 πόντους και ο Τζέιμς με φοβερό τρίποντο στην εκπνοή έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +7 (45-52).

Οι «πράσινοι» διατήρησαν και μεγάλωσαν τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Ρίβερς να ρίχνει δίποντες βόμβες (46-55) στα 31′. Έπειτα, με τη συμπαράσταση των Καλάθη – Γκάμπριελ το σκορ έγινε 58-66 στα 35′. Μόνος του ο Ρίβερς διαμόρφωσε το 58-70 στα 37:40′. Ακολούθησε ένα 7-0 του Ολυμπιακού με Παπανικολάου-Μάντζαρη για το 65-70, με 1’15’’ για το τέλος. Τελικά ο Καλάθης με ένα κρίσιμο δίποντο πάνω στον Μάντζαρη και 2/2 βολές έδωσε αμετάκλητα τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του (67-74) και ο Ρίβερς με 3 βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-77.

pap 0

Ο Παναθηναϊκός είχε σε απίστευτη μέρα τον Ρίβερς, που μετά τους 23 π. στο αντίστοιχο μάτς της Ευρωλίγκας, έβαλε άλλους 27 (9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές και 5 ριμπάουντ). Αποκάλυψη ήταν ο Κένι Γκάμπριελ με 14 πόντους και 2/4 τρίποντα. Έκανε ουσιαστικά τη δουλειά που θα έκανε ο Φώτσης στα νιάτα του. Ο Καλάθης ήταν ψύχραιμος στο κρίσιμο σημείο και στην άμυνα οι «πράσινοι» έκαναν τους Πρίντεζη, Σπανούλη, Γκριν να σιωπήσουν επιθετικά. Ο ΠΑΟ θέλει να ξεχάσει την κακή εμφάνιση του Τζεντίλε. Ο Ιταλός, όπως και στο ευρωπαϊκό ματς, είχε 0/5 σουτ, 2 λάθη και κάκιστες άμυνες.

1603214

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε μόνο Μάντζαρης με 16 πόντους (6/10 σουτ, 3 ασίστ) και κράτησε την ομάδα του σε σημεία που παρέπαιε. Ο Σπανούλης είχε 5 λάθη και μόνο μια ασίστ, ενώ ο Πρίντεζης 0/4 τρίποντα. Ο Παπαπέτρου ήταν καλός, αλλά έπαιξε λίγο. Ο Μπιρτς ήταν ο αδύναμος κρίκος σε άμυνα και επίθεση. Συνολικά η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε 14 λάθη, εν αντιθέσει με τα 8 του ΠΑΟ.

Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε για 6η σερί χρονιά τον Ολυμπιακό στο κύπελλο (σε τελικούς, ημιτελικούς και προημιτελικούς) και 2η μέσα στο ΣΕΦ. Οι «πράσινοι» έβαλαν πλώρη για το 18o Κύπελλο και θα αντιμετωπίσουν τον Άρη μάλλον στο Ηράκλειο, όπως και στον τελικό του 2014 (90-53). Το αξιοθαύμαστο που έχει καταφέρει ο ΠΑΟ είναι ότι πάει για 20ή χρονιά (από το 1998) στη σειρά να πάρει τίτλο. Αντιθέτως οι «ερυθρόλευκοι», που έχουν 9 Κύπελλα, πολλές φορές μένουν με άδεια χέρια. Την περίοδο 2003-2009 για παράδειγμα τα έχασαν όλα, όπως και το 2014.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3, Μπιρτς, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 7, Γουότερς 3, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 16, Λοτζέσκι 8

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11, Ρίβερς 27, Τζέιμς 5, Φώτσης, Φελντέιν 5, Γκάμπριελ 14, Τζεντίλε, Μπουρούσης 4, Καλάθης 11