Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ο Ντίρκ Νοβίτσκι είναι εδώ και 18 ολόκληρα χρόνια ο μεγαλύτερος παίκτης στην ιστορία του Ντάλας. Ο άνθρωπος που οδήγησε τους Μάβερικς να γράψουν την πιο λαμπρή σελίδα τους. Αυτός που τους έδωσε την κατάκτηση του πρωταθλήματος το 2011. Ο ηγέτης που θα τους πάει για πολλοστή φορά για άλλη μια χρονιά στα πλέι-οφ.

Έχοντας 21 πόντους καθοδήγησε το Ντάλας στην 6η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, απέναντι στους Γκρίζλις με 103-93.Βελτιώνοντας παράλληλα και το ρεκόρ της ομάδας,στο 41-38. Όλα αυτά δυο μόλις μήνες πριν κλείσει τα 38 χρόνια του ο τεράστιος Γερμανός.

Ο ρούκι γκαρντ/φόργουορντ απέκτησε σταδιακά ρόλο μετά τον τραυματισμό του Chandler Parsons, δείχνοντας να αρπάζει την ευκαιρία. Και κανένα παιχνίδι δεν αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη από τον αγώνα με τους Γκρίζλις, όπου ο νεαρός Anderson έδωσε όλα αυτά τα στοιχεία που έλειπαν τόσο καιρό στους Mάβερικς σταμάτησε στους 19 πόντους με 4/7 σουτ, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ και 3 κοψίματα και ήταν μαζί με τον Ντιρκ ο παίκτης-κλειδί.

Οι Mάβερικς έχασαν με τραυματισμό στο ξεκίνημα του αγώνα τον πιο φορμαρισμένο παίκτη τους τις τελευταίες εβδομάδες J.J Barea, βλέποντας όμως τον Davin Harris με 16 πόντους να καλύπτει όσο καλύτερα μπορεί το κενό του. Ακόμα κι έτσι, όμως, το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, το φινάλε του οποίου βρήκε τους Γκρίζλις του τρομερού Tony Allen με 25 πόντους να προηγούνται με 49-46.

Οι Mάβερικς ξεκίνησαν τελείως διαφορετικοί την τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας σιγά-σιγά να πάρουν το πάνω χέρι στο ματς, ξεφεύγοντας με 74-68.Στην τέταρτη περίοδο ήρθε η εκτόξευση των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν χάρη στον οίστρο του Νοβίτσκι να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 17 πόντους 90-73.

Κάπου εκεί, όμως, το Memphis αντέδρασε, άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και μείωσε μέχρι και στους 5 πόντους 96-91.Στο τέλος το Ντάλας ήταν ψύχραιμο από την γραμμή των βολών, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη. Μία νίκη που εκτός συγκλονιστικού πάντα απροόπτου του εξασφάλισε ρεκόρ για 16η συνεχόμενη σεζόν στα πλέι-οφ,το δεύτερο μεγαλύτερο εν ενεργεία στην ιστορία του ΝΒΑ μετά από αυτό των 19 συνεχόμενων σεζόν στα πλέει-οφ που έχουν οι Σπερς.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/4Wnf7r9YOSI» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>