Το πρώτο εισιτήριο για το Final Four του Βερολίνου «τσέκαρε» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, που «σκούπισε» με 3-0 τον Ερυθρό Αστέρα, περνώντας και μέσα από τη γεμάτη «Κόμπανκ Αρένα» του Βελιγραδίου με 71-78.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας προηγούνταν συνεχώς στο σκορ. Με καλές άμυνες εμπόδισε τους αστέρες της ΤΣΣΚΑ να σκοράρουν από το «ζωγραφιστό», αλλά ήταν άστοχος από την περιφέρεια -έτσι οι περισσότεροι πόντοι των δύο ομάδων ήρθαν απ´ τις βολές και το σκορ έληξε 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο -και ενώ οι Σέρβοι δεν είχαν σκοράρει ακόμα με τρίποντο- η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά πρώτη φορά με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό τρία λεπτα πριν από το τέλος και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 35-36.

Στην τρίτη περίοδο και με τέσσερα λεπτά να απομένουν η ΤΣΣΚΑ έκανε το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη με τρία συνεχόμενα και αναπάντητα τρίποντα από Τεόντοσιτς και Χίγκινς και έφτασε να προηγείται ξαφνικά με δέκα πόντους λίγο πριν από τη λήξη της περιόδου (44-54). Στο τελευταίο μέρος, ο Αστέρας αντεπιτέθηκε με μπροστάρηδες τους Μίλερ, Στίματς και Τσίρμπες. Όταν όμως πλησίασε στους δυο πόντους την ΤΣΣΚΑ, με τρία λεπτά να απομένουν, οι Ρώσοι και πάλι με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Νίκολς, Ντε Κολό και Κουρμπάνοφ τελείωσαν το παιχνίδι και την πρόκριση.

Αύριο θα διεξαχθούν και οι τρίτοι αγώνες των ζευγαριών: Λοκομοτίβ Κουμπάν – Μπαρτσελόνα, Ρεάλ – Φενέρμπαχτσε και Παναθηναϊκός – Λαμποράλ, με τους «πράσινους», που θέλουν μόνο νίκη, να αρχίζουν στις 21:15 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-36, 47-59, 71-78

Ερυθρός Αστέρας: Κίνσεϊ 9, Ντάνγκουμπιτς 11, Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 2, Σιμόνοβιτς 7, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Μίλερ 15, Τσίρμπες 7, Στίματς 12.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 20, Τεόντοσιτς 12, Νίκολς 3, Φριτζόν 2, Τζάκσον 6, Βορόντσεβιτς 8, Χίγκινς 8, Κουρμπάνοφ 12, Χάινς 7.