Οι Λαρισαίοι επιβλήθηκαν 2-0 του Πανιωνίου στο AEL FC Arena, σε ένα δυνατό ματς. Ξάνθη και Κέρκυρα σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους και αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0.

Τη δεύτερη νίκη της στη Super League εξασφάλισε η ΑΕΛ (είχε προηγηθεί το 1-0 επί του Ολυμπιακού), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Ύστερα από τέσσερα παιχνίδια δίχως επικράτηση (πρωτάθλημα και κύπελλο), οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν 2-0 του Πανιωνίου στο AEL FC Arena, και σε συνδυασμό με τις δύο ισοπαλίες έφτασαν τους 8 βαθμούς. Ο Βαρέλα κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0, ο Πανιώνιος πίεσε ασφυκτικά στο δευτερο ημίχρονο για την ισοφάριση, όμως στο 82’ ο Ναζλίδης τον «σκότωσε», διπλασιάζοντας τα τέρματα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες: η ΑΕΛ με τον Αβραάμ στο 27’ και ο Πανιώνιος με τον Ρισβάνη στο 87’, ενώ οι «κυανέρυθροι» ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας δημιουργήσει 14 τελικές, έναντι τεσσάρων των «βυσσινί». Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Ουρτάδο και Φούντα, που πήραν την άγουσα… για τα αποδυτήρια στο 22’ έπειτα από αψιμαχία.

Στείρο… μηδέν!

Στην Ξάνθη, η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Κέρκυρα, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό της δεύτερης, Ροζέριο Τουράμ, να επιδίδεται σε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και τον Τυνήσιο επιθετικό της πρώτης να τον ακολουθεί. Αν κάποια από τις δύο ομάδες έφθασε πιο κοντά στο γκολ αυτή ήταν η φιλοξενούμενη με τον Ροζέριο Τουράμ να έχει δοκάρι στο 38ο λεπτό, αλλά και να αστοχεί από κοντά με κεφαλιά στο 72ο.

Αυτό ήταν το τέταρτο σερί ματς μεταξύ Ξάνθης και Κέρκυρας που λήγει χωρίς γκολ. Η πρώτη δεν έχει ούτε νίκη ούτε γκολ εντός έδρας στο τρέχον πρωτάθλημα της Super League (ήττα 0-2 από Πανιώνιο και δύο «λευκές» ισοπαλίες με Ατρόμητο και Κέρκυρα).