Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπορεί να ζορίστηκε από τον ΠΑΟΚ, αλλά στη συνέχεια φόρτσαρε και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, νικώντας 88-69 στο ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε και… ζόρισε ώς ένα σημείο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε την πρόκριση (88-69) στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Αγωνιστικά, οι «πράσινοι» ήταν καλοί μόνο για κάποια διαστήματα και σε άσχημη μέρα στο μεγαλύτερο διάστημα στον προημιτελικό Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, με τον Μπουρούση να αλλάζει προς το καλύτερο την εικόνα όσο πατούσε παρκέ (23 π.), ενώ Παππάς και Ρίβερς ήταν αρκούντως αποτελεσματικοί για να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που πάλεψε σκληρά, αλλά προδόθηκε από τη διαφορά δυναμικότητας και λύσεων από τον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους προηγούμενος στο πρώτο δεκάλεπτο, με 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά, και με τον Μπουρούση κύρια… αιχμή «έτρεξε» σερί 10-0 και προηγήθηκε με 24-19 στο 12’. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλεύονται τα κενά στην άμυνα του «τριφυλλιού» αλλά και τις κακές του επιστροφές και να κάνουν την ολική τους επαναφορά και το 29-30 διά χειρός Κλάντον στο 15’. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους και παράλληλα δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην άμυνα. Στο σημείο εκείνο, ο Παππάς πήρε το «όπλο» του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα ήταν ο άνθρωπος του… δεκαλέπτου και «οδήγησε» την ομάδα του στο 44-40 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ισοφάρισε άμεσα, 44-44, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Παναθηναϊκός έμοιαζε αποφασισμένος να παίξει άμυνα. Με τον Παππά να φτάνει τα 4 στα 4 τρίποντα και τον Ρίβερς να δίνει λύσεις στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 12-2 και προηγήθηκε με 56-46, στο 25’. Οι «πράσινοι» που είχαν βρει ρυθμό έμοιαζαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση και έφτασαν να προηγούνται και με 60-49. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν τα παράταγε και αυτό το δικαίωμα του το έδινε ο Παναθηναϊκός, που είχε συνεχώς κενά στην άμυνά του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-56, αλλά η ταχύτητα του Τζέιμς έδωσε… πνοή στους «πράσινους», με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που δεν είχε κάνει σε όλη την προηγούμενη διάρκεια του αγώνα. «Έχτισε» τη διαφορά και τη διατήρησε. Έκανε το 67-59, ο Καλάθης και ο Ρίβερς πολλές φορές «έκρυψαν» την μπάλα και ο Τζέιμς Γκιστ με σουτ τριών πόντων έκανε το 83-67, τρία λεπτά πριν από το τέλος και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη και την πρόκριση για την ομάδα.