Του Βασίλη Διαμαντάκη

O Θρύλος των Θρύλων αποσύρθηκε… Ο τελευταίος χορός του Κόμπε Μπράιαντ ήταν μεγαλοπρεπέστατος. Αντάξιος της μαγικής καριέρας του. Στην κατάμεστη από άκρη σε άκρη έδρα των Λέικερς στο Λος Άντζελες είδαν το μεγαλύτερο παίκτη τους στην τεράστια ιστορία της ομάδας τους να κάνει το τέλειο τελευταίο παιχνίδι.

Πετυχαίνοντας, άκουσον άκουσον, 60 ολόκληρους πόντους με 22/50 σουτ, 10/12 ελεύθερες βολές σε 44′, συμπεριλαμβανομένων και των 17 συνεχόμενων πόντων στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας ηγετικά παράλληλα τους Λέικερς στηννίκη επί της Γιούτα στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου με 101-96. Ανατρέποντας μόνος του ο ίδιος στο δεύτερο ημίχρονο μια ολόκληρη διαφορά 15 πόντων με την οποία είχαν προηγηθεί οι Τζαζ. Δεν θα άφηνε όμως στη μοίρα της την ομάδα την οποία αγάπησε και τον αγάπησε όσο κανείς άλλος.

Οσοι θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Τετάρτης στο Staples Center, πήγαν για να παραβρεθούν στο αποχαιρετιστήριο πάρτι ενός εκ των κορυφαίων σκόρερ που έπαιξαν ποτέ μπάσκετ.

O Byron Scott είχε προαναγγείλει ότι θα παίξει τουλάχιστον 32 λεπτά. Έλα όμως που ο Kobe δεν ήθελε να βγει με τίποτα από το γήπεδο. Ήταν η βραδιά του. Η τελευταία του βραδιά στο άθλημα που αγάπησε και στο οποίο αφοσιώθηκε σε όλη τη ζωή του. Ήταν λοιπόν αποφασισμένος να φύγει προκαλώντας τον απόλυτο πάταγο.

«Επί 20 χρόνια όλοι μου έλεγαν: πάσαρε την μπάλα. Σήμερα όλοι μου έλεγαν: μην πασάρεις» είπε γελώντας αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Kobe Bryant. Ξεκίνησε το ματς με 0/5 σουτ, πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 7′ και από εκεί και πέρα βρήκε ρυθμό. Πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους μέσα σε δύο λεπτά και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 15 και 5/13 σουτ. Πρόσθεσε άλλους εννέα με 2/7 σουτ στη δεύτερη περίοδο. Τη μόνη στην οποία έκατσε στον πάγκο.

Εβαλε 15 πόντους στην τρίτη περίοδο με 7/13 σουτ και μετέτρεψε σε προσωπική υπόθεση την τέταρτη. Η Γιούτα είχε σταθερά το προβάδισμα 37-52 στο 22′, 66-75 στο 36′ σε όλο το ματς, αλλά στο τελευταίο δωδεκάλεπτο ο Black Mamba πήρε φωτιά. Ο 37χρονος σούπερ σταρ πέτυχε συνολικά 23 πόντους με 8/17 σουτ στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης! Με 15 συνεχόμενους δικούς του πόντους οι Λέικερς πήραν το προβάδισμα 97-96 με 31» να απομένουν. Αμέσως μετά έβαλε και τις δύο βολές που έκαναν το σκορ 99-96 στα 14».

Με 4» να απομένουν και το ματς να έχει κριθεί μετά το κάρφωμα του Clarkson, η Γιούτα κάλεσε τάιμ άουτ και όλοι οι συμπαίκτες του Μπράιαντ έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν στο κέντρο του γηπέδου. Μετά το τέλος του τάιμ άουτ ο Kόμπε μπήκε στο γήπεδο και έγινε αμέσως αλλαγή για να αποθεωθεί για άλλη μία φορά από τον κόσμο. Για πολλοστή φορά σε μία βραδιά που ξεκίνησε με τέως και νυν συμπαίκτες να τον αποχαιρετούν μέσα από τα όμορφα και προσεγμένα βίντεο που ετοίμασαν για αυτόν οι Λέικερς.

Ο Shaq, ο Fisher, o Durant, o Wade, o Nowitzki, o Popovich, o Garnett, o Anthony, o Curry, o LeBron, o Gasol ο Odom, o Phil Jackson, ο πιο πιστός οπαδός των Λέικερς o Jack Nicholson, άπαντες μίλησαν για τον Kόμπε. Τον αποχαιρέτησαν. Ο Magic Johnson τον παρουσίασε πριν από την έναρξη του αγώνα σε μοναδικό stanting ovasion διάρκειας 8΄. Όλοι τους προσπάθησαν να τον αγγίξουν, να τον αγκαλιάσουν μετά το τέλος της τελευταίας παράστασης της καριέρας του. Όλα τα ωραία τελείωσαν σήμερα τα ξημερώματα έπειτα από 20 ολόκληρα χρόνια της τεράστιας καριέρας του. Όπως είπε και ο ίδιος, στην τελευταία φράση του απευθυνόμενος στο κοινό αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα: Mamba Out!!!

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/myM4KtoC0lA» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>