Ύστερα από δύο παρατάσεις ο Άρης επικράτησε 99-94 του Κόροιβου, στην Αμαλιάδα, επιστρέφοντας από το -22.

Ο μαχητής Άρης σημείωσε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη, καθώς βρέθηκε στο -22 (34-12) στο 10′, όντας και πίσω στο σκορ σε ολόκληρη την κανονική διάρκεια του ματς. Στο τέλος, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν χαρακτήρα, ο Κόροιβος ξέμεινε από δυνάμεις και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε σε μία αγχώδη αλλά και πολύτιμη επικράτηση με 99-94, ύστερα από 50 λεπτά αγώνα. Ρεκόρ 3-3 για τους φιλοξενούμενους, στο 1-5 πλέον οι γηπεδούχοι.

Ο Ντέβιν Μαρμπλ ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του σκοράροντας στο φινάλε του 40λεπτου και του 45λεπτου, ενώ Γιάνκοβιτς και Κάμινγκς έδωσαν πολύτιμες λύσεις. Ο Μπράουν με 27 πόντους ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, αλλά αστόχησε σε κρίσιμα σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76 (καν. αγ.), 90-90 (1η παράτ.), 94-99 (2η παράτ.)