Επιστρέφοντας από το -6 στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, η Δόξα Λευκάδας πήρε τη νίκη απέναντι στην Κύμη (84-81). Οι Ρεθυμνιώτες παρέσυραν τα Τρίκαλα (84-56).

Το Ρέθυμνο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίο τον Φίτζπατρικ έφτασε άνετα στη νίκη επί των Τρικάλων με 84-56. Ο Αμερικανός είχε 20 πόντους και έκανε τη διαφορά, ειδικά στο σημείο που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανταγωνιστικοί. Τα Τρίκαλα από την πλευρά τους το πάλεψαν για ένα 20λεπτο, αλλά δίχως τη βοήθεια του Μπάρλοου, που περιορίστηκε από την άμυνα των Κρητικών, ήταν αδύνατο να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εκπληκτικός Φιτζπάτρικ που σταμάτησε στους 20 πόντους (7/10 σουτ), ενώ «κατέβασε» και 8 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και οι Κράβιτς (12 π.), Έντουαρντς.

Οι ηττημένοι, που σημείωσαν μόλις 17 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος, έπεσαν στο 1-5 και βρίσκονται στον «πάτο» της βαθμολογίας. Από 15 πόντους είχαν οι Μανωλόπουλος και Τσαγκαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-36, 62-49, 84-56

Στη Δόξα το ντέρμπι των «νεοφώτιστων»

Χάρη στην αντεπίθεση διαρκείας και τον Ντεζ Ουέλς, η Δόξα Λευκάδας έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με την Κύμη Seajets, για να φτάσει στη νίκη (84-81), που την απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου είδε τους φιλοξενούμενους να αποκτούν προβάδισμα έξι πόντων (70-76 στο 37’31»), πριν αρχίσει το comeback, που κατέληξε στη νίκη επί ενός εκ των ανταγωνιστών για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81

Είχε την τύχη με το μέρος του

Λάθη, χαμένες βολές και… τύχη έκριναν το ματς στην Πάτρα.. Ο Προμηθέας, μετά τη νίκη του επί του συμπολίτη Απόλλωνα, επικράτησε με 64-61 του Λαυρίου. Αυτή ήταν η 3η νίκη των Αχαιών, ενώ το Λαύριο υπέστη την 4η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-45, 64-61