Με τις γνωστές τάσεις αυτοκαταστροφής, η ΑΕΚ παραχώρησε ισοπαλία στον ΠΑΣ.

Με παίκτη λιγότερο από το 10’, η ΑΕΚ, αν και έκανε την καλύτερή της εμφάνιση, καθώς έχασε πέναλτι αλλά βρήκε τον τρόπο για το «χρυσό γκολ», τελικά στο 93’ ισοφαρίστηκε!

Με γκολ του Μαμπούλου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε 1-1 την ΑΕΚ που κλείνει τη χρονιά στην 5η θέση της βαθμολογίας της Super League, μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι, που έπαιζαν αριθμητικό μειονέκτημα από το πρώτο δεκάλεπτο λόγω αποβολής του Αραβίδη, είχαν το προβάδισμα από το 67′ με τον Τόμας Πέκχαρτ.

Με κεφαλιά α λα… Ζιντάν στον τελικό του Μουντιάλ 2006 ο Αραβίδης ξάπλωσε τον Μπέριο στο χορτάρι στο 10′ αφήνοντας την ΑΕΚ να παλεύει για 80 λεπτά να αποφύγει τα «μαύρα» Χριστούγεννα. Μία ενέργεια αδικαιολόγητη μεν, αντιπροσωπευτική της ψυχολογίας του «Άραβα» δε, που αισθάνεται ξένο σώμα από την αρχή της σεζόν.