Ο Πανθρακικός επικράτησε με 3-0 της Καλλιθέας στην Κομοτηνή, ενώ ο Απόλλων κέρδισε τον ΟΦΗ με 1-0.

Ο Πανθρακικός επικράτησε με 3-0 της Καλλιθέας στην 1η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και έδειξε έτοιμος και για την πρεμιέρα της Football League.

Και οι δυο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες, έπαιξαν για τη νίκη αλλά η ομάδα της Κομοτηνής είχε την ουσία.

Το 1-0 έγινε στο 37′ όταν μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Νικόλτση, αυτός μέσα στην περιοχή πέρασε τον αντίπαλο του, γύρισε και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 57′. Ο Ντούνης βγήκε εκτός εστίας και υπό την πίεση του Πολίμου έχασε την μπάλα, εν συνεχεία ο Γκίνης δεν έδιωξε με τον Πολίμο να κλέβει την μπάλα, να τη δίνει στον Ηλιάδη και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλασέ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Χαλκιαδάκης έσπασε το τεχνικό οφσάιντ βγήκε από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα προς τον Κάρδαρη, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-0.

Τον πλήγωσε!

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 1-0 τον ΟΦΗ, στη Ριζούπολη.

Ο ΟΦΗ μπορεί να ήταν καλύτερος και να είχε τις ευκαιρίες, αλλά ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε το γκολ στην αναμέτρηση της Ριζούπολης για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Μια ασυνεννοησία μεταξύ Δαύκου και Κώτσιου είχε αποτέλεσμα να γίνει κάτοχος της μπάλας ο Κάσσος και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στον Απόλλωνα με 1-0.