Η ΑΕΚ ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Κέρκυρας (4-0).

Τι κι αν στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα της ήταν απογοητευτική, προκαλώντας ακόμα και αποδοκιμασίες από το λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι μετά το 75′ κλειδώνοντας το τρίποντο που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν… οριακό.

Από τη μουρμούρα του κόσμου δεν γλίτωσε ούτε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο οποίος τα άκουσε στην ανάπαυλα από τους οργανωμένους, που πάντως χειροκρότησαν τους παίκτες για την παρουσία τους στην επανάληψη.

Η ΑΕΚ έχει δικαιολογημένα παράπονα από το διαιτητή Κοτζιένη, καθώς αρνήθηκε τουλάχιστον δύο πέναλτι που… δίνονται και κάπως έτσι η αγωνία μέχρι το ξέσπασμα ήταν έντονη. Κι αυτό διότι μπορεί ο Γκάλο να έβαλε νωρίς την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, ωστόσο, όσο αυτό παρέμενε οι Φαίακες είχαν την ευκαιρία τους να αποδράσουν τουλάχιστον με το βαθμό. Φευ. Τα γκολ των Χριστοδουλόπουλου (78΄), Πέκχαρτ (80′) και το αυτογκολ του Ντιόγκο στο 90′ κλείδωσαν τη νίκη της ΑΕΚ.