Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.

Οι «κιτρινόμαυροι» στο ντεμπούτο του Μανόλο Χιμένεθ είχαν σφυγμό, είχαν ένταση στο παιχνίδι τους και για πρώτη φορά εμφανίστηκαν σοβαροί και με διάθεση να παλέψουν κάθε διεκδικήσιμη μπάλα. O ίδιος μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Η σημερινή νίκη οφείλεται και στον προηγούμενο προπονητή, το μόνο που έκανα ήταν να ενισχύσω την καρδιά των παικτών του. Η καλύτερη μεταγραφή είναι οι παίκτες που έχουμε, το τι θα έρθει είναι άγνωστο, οπότε οι καλύτερες μεταγραφές είναι οι παίκτες που έχουμε» ανέφερε και το κατάφερε.

Ο Ισπανός τεχνικός κατάφερε να «κλειδώσει» την υπεροχή στο χώρο του κέντρου και μετά το γκολ του Πέκχαρτ στο 24′ η ΑΕΚ απελευθερώθηκε. Έκανε φάσεις, δημιούργησε και δεν απειλήθηκε από τους Αρκάδες που τελείωσαν το ημίχρονο δίχως να πατήσουν καν την περιοχή του Μπάρκα.

Όπως τελείωσε το πρώτο 45λεπτο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. Η ΑΕΚ αύξησε την πίεσή της και επιβεβαίωσε την κυριαρχία της φτάνοντας στο 2-0 με μακρινό σουτ του Μάνταλου στο 47′. Για να ακουμπήσει την μπάλα ο Μπάρκας και να νιώσει πίεση έπρεπε να φτάσουμε στο 61′, όταν και εξουδετέρωσε την οβίδα του Φαρίνια. Δείγμα της απόλυτης υπεροχής της Ένωσης στον αγώνα, που επέστρεψε στα τρίποντα μετά την αλλαγή προπονητή στον πάγκο της.