Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στα Τρίκαλα, και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα έφτασε στην τελική επικράτηση με 84-52.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να μπουν σε περιπέτειες με αντίπαλο τα Τρίκαλα και για αυτό και πάτησαν «γκάζι» από νωρίς και στο 2’ προηγούνταν με 8-0. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφταναν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, ενώ δύσκολα έτρωγαν καλάθι. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έληξε φυσιολογικά με 23-8. Στη δεύτερη περίοδο τα Τρίκαλα έπαιξαν πιο δυνατά φτάνοντας τη διαφορά κάποια στιγμή στους 11 πόντους (34-23), ωστόσο ένα προσωπικό σερί του Στρόμπερι έστειλε τη διαφορά στο +16 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν με σοβαρότητα και το μόνο που απέμενε ήταν στο πού θα σταματήσει η διαφορά. Αυτή εν τέλει σταμάτησε στο 32, με τον Ολυμπιακό να παίρνει άλλο ένα «ροζ» φύλλο αγώνα που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Κώστα Παπανικολάου μπροστά στο κοινό του Ολυμπιακού.